Netradiční hold Bedřichu Smetanovi

20.6.2014    Svitavský deník    str. 2   Svitavsko (pš)     

Nenechte si ujít

Litomyšl – Rok české hudby si připomínají na mnoha místech a nejinak je tomu i v rodišti jednoho z největších hudebních skladatelů.

 

V roce, kdy si připomínáme sto devadesát let od narození Bedřicha Smetany, dojde k uctění jeho památky u pomníku na náměstí. Organizátoři se tak snaží navázat na každoroční tradici, která byla přerušena.

            „Akce, která začíná v 16 hodin, bude mít poněkud jiný scénář než v minulosti. Nedojde k položení věnců a projevy politiků, jak bývalo zvykem,“ upozornila Barbora Krejčí ze společnosti Smetanova Litomyšl. Uspořádání celé akce se ujali studenti pedagogické školy a členové pěveckého sboru KOS pod vedením Milana Motla. Studentský hold skladateli se bude lišit oproti těm z minulosti Očekávat lze především humor a divadelní vystoupení. „Nadšenci si připravili kostýmy, aby před pomník napochodovali jako průvod komediantů z Prodané nevěsty, těšit se mohou diváci této nevídané komedie na „opravdového“ medvěda či indiána. “ řekla Barbora Krejčí.

            Jako radující se venkované na návsi zazpívají členové litomyšlských sborů skladbu „Proč bychom se netěšili“ z opery Prodaná nevěsta. Poděkování Smetanovi přednese ředitel Národního divadla moravskoslezského Ostrava Jiří Nekvasil, který jako režisér připravil řadu smetanovských inscenací. Tou poslední je Čertova stěna, nastudovaná právě pro letošní Smetanovu Litomyšl. Ta zazní v 21 hodin na litomyšlském zámku v rámci hudebního festivalu .

            Mezi poctou u pomníku a operou proběhne ještě jedna akce. V sále jednoho z hotelů dojde k představení díla litomyšlského výtvarníka Jiřího Dudychy. „Dílo je inspirováno symfonickou básní Vyšehrad z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany a veřejnosti bude představeno symbolicky ve Smetanově rodišti, řekl dramaturg Smetanovy Litomyšle Vojtěch Stříteský.

 

Foto popis|

Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz