Netradiční hold Bedřichu Smetanovi

Search
Close this search box.

19.6.2014    Mladá fronta DNES    str. 3   Kraj Pardubický (dp)     

LITOMYŠL Bývalo v Litomyšli zvykem během festivalu Smetanova Litomyšl vzdát hold rodákovi Bedřichu Smetanovi před jeho pomníkem. Každoroční rituál, spojený s kladením věnců a projevy, ovšem lákal stále menší počet lidí, až tradice v tichosti zanikla.

 

Zítra od 16 hodin u pomníku Bedřicha Smetany na litomyšlském náměstí se odehraje pokus o resuscitaci holdu velikánovi nejen české hudby.

            Uspořádání se ujali studenti pedagogické školy a zejména členové jeho pěveckého sboru KOS pod vedením Milana Motla. Očekávat lze především recesi a humor. Nadšenci připravují kostýmy, aby před Smetanův pomník napochodovali jako průvod komediantů z Prodané nevěsty. Učí se žonglovat, zvedat činky, dokonce polykat oheň, a tak pro „slavné publikum provozovati budou znamenitou, nikdy před tím nevídanou komedii“. Chybět nebude prý ani opravdový indián z Otahitánských ostrovů či živý amerikánský medvěd. Jako radující se venkované na návsi potom zazpívají členové litomyšlských sborů „Proč bychom se netěšili…“

            Poděkování Smetanovi přednese ředitel Národního divadla moravskoslezského Ostrava Jiří Nekvasil, který jako režisér připravil řadu smetanovských inscenací. Tou poslední je Čertova stěna, nastudovaná právě pro letošní Smetanovu Litomyšl.

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz