50. Smetanova Litomyšl, velkolepá slavnost

Search
Close this search box.

4.7.2007 Svitavský deník str. 6 Smetanova Litomyšl4.7.2007 Svitavský deník str. 6 Smetanova Litomyšl

Nedělním galakoncertem Torstena Kerla skončil 49. ročník Smetanovy Litomyšle, který byl ve znamení světa dětí. Jubilejní, padesátý ročník se stane velkou oslavou hudby a Smetany.

Litomyšl/ Nádvoří zámku po dvoutýdenním maratonu hudby ztichlo. Čtyřicátádevátá Smetanova Litomyšl je minulostí. Zeptala jsem se ředitelů druhého největšího českého festivalu Vojtěcha Stříteského a Jana Pikny, co chystají na jubilejní ročník.

Jubilejní festival velkolepější

Příští ročník bude podle pořadatelů větší, velkolepější. Měl by trumfnout předcházející roky. "Mottem se stane oslava, slavnost, protože slavíme jubileum," řekl Jan Pikna. Dramaturg a umělecký ředitel Vojtěch Stříteský dával bedlivý pozor, aby nevyčerpal celou zásobu hudební literatury v tom předchozím, tedy 49. ročníku Smetanovy Litomyšle. Přesto na příštím festivalu zazní některé skladby, které se již v minulosti hrály, a to vždy při výjimečných, slavnostních příležitostech.

Dominanta: hudba Smetanova

"Dominantou bude hudba Smetanova, jak se sluší a patří na místo, kde se významný skladatel narodil. Bude znít Smetana komorní, symfonický, operní," představuje záměr dramaturg. Česká filharmonie zahraje Mou vlast, slavnostní opera Libuše otevře zřejmě festival. Zazní také Dvořákovo Requiem, Nabucco, chybět nebude balet Romeo a Julie, a určitě spousta dalších zajímavých pořadů, jak bývá v Litomyšli zvykem.

Tři dámy, tři projekty

Dvakrát zřejmě vystoupí Dagmar Pecková, přijede Gabriela Beňačková a samozřejmě Eva Urbanová. Posluchači, kteří po letošním galakoncertu litovali, že dosud neslyšeli Smetanovu operu Libuše s vynikající sopranistkou světového formátu, pořadatelé potěší. "V neděli jsme o přestávce galakoncertu Hvězdy operního nebe vedli intenzivní jednání o podobě velkých projektů, které ovšem nechci ještě prozradit," tají umělecký ředitel Stříteský plány s operní hvězdou, která by měla vystoupit v roli Libuše ve stejnojmenné opeře Bedřicha Smetany při zahájení jubilejní Smetanovy Litomyšle.
Velkolepost podtrhne třetí inscenace v koprodukci Smetanovy Litomyšle a Národního divadla. Uvedou operu Dvě vdovy jako při prvním festivalovém ročníku. "Národní divadlo ale bude zkoušet operu ještě před festivalem, takže příští rok můžeme hrát nepřetržitě osmnáct dní na zámeckém nádvoří," doplnil informace Jan Pikna.
Pořadatelé prestižního mezinárodního festivalu předpokládají, že do prodeje dají dvacet tisíc vstupenek, což je o čtyři tisíce více než letos.
Padesátý ročník mezinárodního festivalu Smetanova Litomyšl začne netradičně už ve středu 18. června 2008 a skončí v pátek 5. července.

Foto popis| JAN PIKNA, ředitel festivalu Smetanova Litomyšl
Foto popis| VOJTĚCH STŘÍTESKÝ, umělecký ředitel Smetanovy Litomyšle

Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz