52. Smetanovu Litomyšl doprovodí cimbálovka, muzikál i flamenco

Search
Close this search box.

ČTK Pardubice 1. března (dos sap)Letošní 52. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl návštěvníkům nabídne i cikánskou cimbálovku, české muzikály, folklor s baletem nebo flamenco. Součástí doprovodného programu jsou také dvě výstavy. Novinářům to dnes řekl dramaturg přehlídky Vojtěch Stříteský. Předprodej vstupenek, o něž je tradičně velký zájem, bude spuštěn 3. března.

"I když hlavní doménou festivalu je hudba klasická, snažili jsme se, aby se na programu objevily i přesahové pořady," uvedl Stříteský.

Diváky tak bude v Litomyšli čekat projekt houslisty Pavla Šporcla s cikánskou cimbálovou muzikou Romano Stilo Gipsy Way, vystoupení francouzského šansoniéra Joela Brose s názvem Pod střechami Paříže nebo Koncert na přání, který bude letos věnován klasickému českému muzikálu. "Zaměřen bude zejména na 60. a 70. léta minulého století. V podání Komorní filharmonie Pardubice zazní ukázky z muzikálů Kdyby tisíc klarinetů, Noc na Karlštejně nebo Starci na chmelu," řekl Stříteský.

Atypická bude také spolupráce baletu Národního divadla v Praze s folklorní skupinou Hradišťan. Ve Svitavách se uskuteční projekt operní pěvkyně Edity Adlerové a tanečnice flamenka Jany Drdácké Carmen & Flamenco.

Součástí festivalu budou dvě výstavy v sálech zámeckého pivovaru a Domu U Rytířů. Ta hlavní představí fotorealistické obrazy a objekty Theodora Pištěka, známého kostýmního výtvarníka. Druhá návštěvníky seznámí s ilustracemi a plastikami lucemburské výtvarnice českého původu Ivy Mrázkové.

Letošní Smetanova Litomyšl nabídne 24 pořadů. Předběžně je největší zájem o Prodanou nevěstu, Kouzelnou flétnu, Tosku či Labutí jezero. Přehlídkou prochází motiv oslav 700 let od nástupu Jana Lucemburského na český trůn, dramaturgie připomene i 200. výročí narození Fryderyka Chopina, 150 let od narození Gustava Mahlera a 120 let od narození Bohuslava Martinů.

 

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz