54. Smetanovu Litomyšl zahájil prezident

Search
Close this search box.

15.6.2012 ČT 24 str. 10 06:00 Zprávy 

 

Veronika PAROULKOVÁ, redaktorka
——————–
Koncertem České filharmonie a nadaného tureckého klavíristy Fazila Saye začala Smetanova Litomyšl. 54. ročník mezinárodního operního festivalu nabízí rekordní počet pořadů i světové premiéry. Úvodní koncert zahájil na druhém zámeckém nádvoří prezident Václav Klaus.

Václav KLAUS, prezident ČT
——————–
Dovolte mi, abych prohlásil 54. roční Smetanovy Litomyšle za zahájený.

Michal KLOKOČNÍK, redaktor
——————–
Valdštýnův tábor Bedřicha Smetany, Moře Clauda Debussyho a koncert pro klavír a orchestr Petra Iljiče Čajkovského. První tóny prestižního festivalu se nesly pod taktovkou dirigenta Jakuba Hrůši. Po Pražském jaru druhý nejstarší festival slibuje rekordních 31 pořadů a nepůjde jen o vážnou hudbu.

Jan PIKNA, ředitel, Smetanova Litomyšl
——————–
Jsme letos zvolili takovou líbivější dramaturgii, snažili jsme se přinést lidem spíše radost v období jejich velkých starostí.

Leoš KREJČÍ, umělecký produkční festivalu
——————–
Pořady, které tady my nabízíme, nejsou jenom opery, nebo vážné koncerty, ale snažíme se tady dělat skutečně i takzvané přesahové koncerty.

Michal KLOKOČNÍK, redaktor
——————–
Mezi nimi recitál Jaromíra Nohavici, nebo La Folia Pavla Šporcla. Organizátoři festivalu očekávají 28 tisíc návštěvníků. V letošním programu nabízejí i světové premiéry.

Jan PIKNA, ředitel, Smetanova Litomyšl
——————–
Jsou tam i počiny pro hudební znalce. A jedním z největších je světová premiéra písňového cyklu Sylvie Bodorové, který napsala pro barytonistu světového jména Thomase Hamptona.

Michal KLOKOČNÍK, redaktor
——————–
Vážnou i populární hudbou bude Litomyšl žít až do 8.července. Monumentální dílo přijde i na závěr. Čajkovského Předehru 1812 doprovodí dělové salvy. Michal Klokočník, Česká televize, Litomyšl.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz