Závěrečný koncert sledovali lidé v zahradách

Search
Close this search box.

8.7.2014    Svitavský deník    str. 3   Svitavsko PETR ŠILAR     

Byli jsme při tom

 Litomyšl – Deky. Šampaňské. Diváci v šortkách a ideální počasí. Zdá se to až neuvěřitelné, ale řeč je o nedělním koncertu Smetanovy Litomyšle, který sledovaly stovky lidí v Klášterních zahradách díky přímému přenosu z druhého nádvoří zámku.

 

            Inspiraci našli organizátoři festivalu v Anglii. Světově známý pořad BBC Proms je takto vysílán už několik let.

            „Letos vše vyšlo fantasticky. Riziko špatného počasí je však veliké, a proto neplánujeme vysílat takový pořad více jak jednou do roka. Na druhou stranu jsme si vyzkoušeli, že technicky jde vše zvládnout. Bylo by pěkné, kdybychom mohli například závěrečný koncert vysílat do všech měst v Pardubickém kraji,“ okomentoval netradiční počin ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna.

 

Se sklenkou a vleže

 

Úspěch mělo sledování koncertu, na kterém zazněly známé skladby jako symfonická báseň Vltava od Bedřicha Smetany či Dvořákova Novosvětská, i mezi diváky. Možnost užívat si klasickou hudbu v letním oblečení na dece s občerstvením, dětmi a mnohdy i v leže přilákala do Klášterních zahrad stovky lidí. „Je to krásný zážitek. Určitě by šlo v těchto místech uspořádat více takových komorních akcí,“ pochválil záměr pořadatelů Arnold Nowak z Trstěnice. A nebyl sám, kdo by uvítal více takových představení. „Počasí vyšlo a prostředí zahrad je krásné. Více koncertů by se mi líbilo,“ dodal Pavel Vostrčil z Litomyšle.

            Jaký tedy byl šestapadesátý ročník festivalu? „Dlouhý, ale krásný,“ odpověděl stručně Jan Pikna. Oproti loňskému ročníku rozhodně bohatší. „Letos jsme si mohli dovolit postavit dramaturgii tak, že jsme uvedli pořady pro širokou veřejnost, ale také náročná díla, jako byla Mahlerova druhá symfonie či představení Toufar,“ doplnil ředitel festivalu.

 

Pestrost

 

Nadále se mohou návštěvníci Smetanovy Litomyšle těšit na pořady pro širokou veřejnost, ale i na velmi kvalitní umění. Není tedy náhodou, že v Litomyšli zní světové premiéry.

Pro diváky je festival vážné hudby minulostí. Organizátory však čeká ještě mnoho práce. Nejedná se jen o odvezení technického materiálu z areálu zámku, ale také papírování. Zdálo by se, že Jan Pikna může odjet na dlouhou dovolenou, ale opak je pravdou. „Krátký odpočinek mne během července čeká. Hned po návratu budu pracovat na dalším ročníku. Program musí být hotov do září, stejně tak i žádost o dotaci na ministerstvu kultury,“ prozradil své plány na prázdniny ředitel festivalu.

 

Foto popis| NA DECE a se sklenkou v ruce. V Klášterních zahradách si každý mohl užívat závěrečný koncert Smetanovy Litomyšle podle libosti. Potřeba nebyl ani oblek či večerní šaty.

Foto autor| Foto: Deník/ Petr Šilar

Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz