62. Smetanova Litomyšl má nový program

Search
Close this search box.

WEB , Datum: 09.06.2020 , Zdroj: classicpraha.cz , Strana: 0 , Autor: Marek Šulc , Datum importu: 10.06.2020 08:07 , RU / den: 10 000 , Celková návštěvnost: 10 000 , Země: Česko

Začátek letošních prázdnin bude patřit Smetanově Litomyšli, která je v naší zemi prvním velkým festivalem, jehož se po dlouhé „koronavirové“ době konečně zúčastní skutečné publikum. V novém termínu od 2. do 12. července 2020 na hosty čeká 35 pořadů a připraveno je přes jedenáct tisíc míst.

Také letošní festivalové téma Múza naděje udržovalo pořadatele Smetanovy Litomyšle v neustálé víře, že vše dobře dopadne. Nečekali se založenýma rukama, s každým novým opatřením modifikovali program a doufali, že se dokážou přizpůsobit všem podmínkám. Nakonec program 62. ročníku museli změnit zcela a s ním i termín konání a obvyklou koncepci. Místo operních představení a velkých orchestrálních koncertů pro zámecké nádvoří s tisícovkou diváků bude festival sestaven z převážně komorních koncertů. Zúčastnit se jich bude moci menší počet návštěvníků, ti si však užijí nádvoří litomyšlského zámku s výhledem na figurální sgrafita a se skvělou akustikou bez jinak nutné konstrukce jeviště a tribuny. Výjimečně se dostanou i do exklusivních míst, jakými jsou zámecké divadélko a kaple. „Vycházeli jsme z logiky, že když budou pořady pro méně lidí, musí jich být během jednoho dne více. Záměrem je, aby Litomyšl neztratila obvyklou festivalovou atmosféru, aby návštěvníci zaplnili zdejší hotely, restaurace a obchody, aby se Litomyšlané, hosté festivalu i běžní turisté potkávali s muzikanty na každém kroku,“ řekl ředitel festivalu Jan Pikna.

Na 62. Smetanově Litomyšli budou zpívat mj. Kateřina Kněžíková, Markéta Cukrová a Václava Krejčí Housková, představí se tenorista Pavel Černoch a barytonisté Jiří Rajniš, Martin Bárta a Roman Hoza, samozřejmě nemůže scházet rezidenční umělec festivalu Adam Plachetka. Podobně reprezentativní je i výběr instrumentalistů, v čele s plejádou špičkových houslistů Josefem Špačkem, Jiřím Vodičkou, Pavlem Šporclem a Martinou Bačovou. Návštěvníci festivalu uslyší mistrovství pianistů Iva Kahánka, Jana Simona, Lukáše Klánského, Marka Kozáka či Jana Kučery, opět se setkají s cellistou Jiřím Bártou, harfistkou Janou Bouškovou a hobojistou Vilémem Veverkou. Mimořádný prostor budou mít litomyšlské varhany, které rozezní Jaroslav Tůma, a důležitým protagonistou ročníku bude dirigent a hornista Radek Baborák, k jehož záslužné iniciativě na podporu muzikantů na volné noze se Smetanova Litomyšl přihlásila. Právě Baborákova Česká Sinfonietta a Pražský filharmonický sbor budou patřit k největším vystupujícím tělesům letošního ročníku. Ale v nabídce bude také Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem a Czech Baroque Ensemble Romana Válka. Český filharmonický sbor Brno přednese Dvořákovu Mši D dur, komorní sbor Martinů Voices mj. Tippettovy úpravy černošských spirituálů. Těžištěm festivalu však budou soubory komorní v čele se světově proslulým Pavel Haas Quartet. Vystoupí též Dvořákovo trio, Wihanovo kvarteto a Epoque Quartet. Nescházejí ani dechové soubory Belfiato Quintet, Sdružení hlubokých žesťů České filharmonie, Philharmonia Octet a festival 12. července ve Velkém finále uzavře oblíbený soubor Barocco sempre giovane.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz