65. ročník Smetanovy Litomyšle 

Search
Close this search box.

WEB, Datum: 12.06.2023, Zdroj: scena.cz +1, Datum importu: 12.06.2023 09:54, RU/den: 15 000, AVE: 14 000,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,17

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch, Ostatní, Smetanova Litomyšl

Obsahové duplicity: 09.06.2023 8:21 – divadlo.cz

65. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl, 19. Smetanova výtvarná Litomyšl, 7. Festivalové zahrady i docela první ročník Smetanovy poetické Litomyšle. To vše spojuje téma Belle Époque, krásné časy, jak bývá nazýváno období přelomu 19. a 20. století. Krásná festivalová doba zavládne v Litomyšli letos od 15. června do 2. července 2023.

Festivalová hala, tedy upravený prostor zimního stadionu, který pro letošek musí nahradit nádvoří opravovaného litomyšlského zámku, je již připravena a 15. června v ní za přítomnosti prezidenta republiky zazní první tóny 65. ročníku Smetanovy Litomyšle. Festival zahájí Česká filharmonie s dirigentem Tomášem Netopilem, uvede Scherzo z Triumfální symfonie Bedřicha Smetany, spolu s klavíristou Kirillem Gersteinem Rachmaninův druhý klavírní koncert c moll a na závěr Dvořákovy Slovanské rapsodie. „Litomyšlský zimní stadion nebyl budován jako multifunkční hala, připravit jej proto nebylo úplně jednoduché,“ uvedl ředitel festivalu Jan Pikna. „Nahradit kouzlo zámeckého nádvoří, kde se festival obvykle koná, však je úkol ještě těžší.“ Naštěstí pomohla mimořádným darem Česká spořitelna, dlouholetý generální partner festivalu. „Kvalita partnerství se vždy nejlépe pozná v nouzi. A tady bylo naší pomoci potřeba. Diváci by neměli mít pocit provizorního řešení, naopak by měli zaznamenat také výhody a možnosti nového prostoru,“ dodává tiskový mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. Festivalová hala se tak stane zároveň galerií s díly Jiřího Davida a Alfonse Muchy. Diváky ale jistě potěší třeba i pohodlné čalouněné potahy na jinak tradičních sedačkách.

Téma „Belle Époque“ 65. ročníku přinesl plán uvést jednu z nejslavnějších kompozic této doby, Písně z Gurre Arnolda Schönberga. K jejímu provedení se spojí 280 účinkujících. Ohromující „zvuková lázeň“ je pro svou náročnost uváděna jen vzácně. Přímo do titulu se téma ročníku propsalo v galakoncertu Národního divadla: Gala Belle Époque – Verismo. „Období Belle Époque se v Itálii týká hlavně Giacoma Pucciniho, Ruggera Leoncavalla, Pietra Mascagniho, Umberta Giordana… Jde o výběr těch nejkrásnějších operních árií, duet, ansámblů i sborů právě z éry konce 19. století v Itálii,“ doporučuje galakoncert umělecký ředitel Vojtěch Stříteský. Navíc vystoupí špičkoví sólisté: Jana Sibera, Petra Alvarez Šimková, Olga Busuioc, Jana Sýkorová, Petr Nekoranec, Eduardo Aladrén a Daniel Čapkovič. Mimořádné by mělo být také setkání s legendou klavírní hry Elisabeth Leonskou. „Bude hrát Brahmsův druhý klavírní koncert, který je vrcholem romantismu a patří k těm nejvíce hraným. V druhé části koncertu Filharmonie Brno provede sedmou symfonii d moll Antonína Dvořáka. Je ve své tklivosti, tesknosti a oduševnělosti jedním z jeho nejkrásnějších děl,“ upřesňuje umělecký ředitel. Dalším špičkovým interpretem je houslista Fedor Rudin, donedávna koncertní mistr Vídeňských filharmoniků, který se nyní věnuje výhradně sólové kariéře. Ten se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu zahraje Čajkovského koncert D dur, dále zazní Glinkova předehra k opeře Ruslan a Ludmila a Dvořákova Symfonie č. 8 G dur. Vysloveně prožitkový bude koncert filmové a seriálové hudby John Williams & Sinfonia Fišeriana II. nebo putování Itálií s Raffaelem Abetem a Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK ve Velkém finále. A v letmém výčtu nelze vynechat galakoncert Hvězdy operního nebe. Namísto původně ohlášené Marie Agresty vystoupí s Pavlem Černochem světoznámá sopranistka Kristine Opolais.

Návštěvníci však do Litomyšle přijíždějí i za bohatým doprovodným programem. Veřejné prostory města počtvrté zaplní velkoryse koncipovaná open-air přehlídka Plán B, která představí nová díla jedenácti současných českých výtvarníků. Celá Smetanova výtvarná Litomyšl nabídne téměř dvě desítky tematicky různorodých výstav. Festivalové zahrady se zaměří na muzicírování malých a mladých muzikantů, doplní je ale také profesionální projekty. Jan Cina jako Malý princ v úspěšné hudební úpravě Studia DVA, Anna Julie Slováčková ve spolupráci s Big bandem pardubické konzervatoře, Igor Orozovič a Laco Déczi se svými kapelami, výjimečný taneční soubor Dekkadancers, spolupráce s festivalem Tanec Praha…

Nová Smetanova poetická Litomyšl by mohla u mnohých inspirovat tvůrčího ducha. Místem k vyjádření bude výstavní prostor v podkroví zámeckého pivovaru. S poezií se budeme setkávat na ulici v nahodilých vystoupeních skupiny Slam Poetry i na scéně Festivalových zahrad, kde budou mimo jiné také věhlasní účinkující umělci po svých vystoupeních na Smetanově Litomyšli předčítat z prokletých básníků.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz