A je to tady! Po covidu přichází rekordní Smetanova Litomyšl 

Search
Close this search box.

TISK, Datum: 09.06.2022, Zdroj: Pardubický deník +3, Strana: 2, Autor: IVETA NÁDVORNÍKOVÁ, Vytištěno: 1 930, Infotype: Nepojmenováno, Datum importu: 09.06.2022 02:52, Čtenost: 14 249, Rubrika: pardubicko pardubický kraj, AVE: 19 849,10 Kč, Země: Česko, GRP: 0,16

Tematické duplicity: Ostatní, Kultura a cestovní ruch, Smetanova Litomyšl

Obsahové duplicity: 09.06.2022 – Chrudimský deník, Orlický deník, Svitavský deník

Oblíbený hudební festival nabídne přes 150 akcí. Potrvá od 9. června až do 5. července.

Litomyšl – Zamést, doladit květinovou výzdobu a otřít stovky sedadel na zámeckém nádvoří. Národní festival Smetanova Litomyšl začíná. Letos město ožije hudbou už při 64. ročníku mezinárodního festivalu. Po dvou covidových letech přichází rekordní ročník. Vážná hudba bude Litomyšlí znít od 9. června až do 5. července. Festival nabídne přes 150 akcí.

Dnes ve 20.15 hodin česká státní hymna v podání Slovenské filharmonie slavnostně zahájí 64. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl. Smetanova Litomyšl přinese 44 pořadů hlavního programu, který doplní free zóna Festivalové zahrady a výstavy 18. ročníku Smetanovy výtvarné Litomyšle.

Celým festivalem se prolíná verš básníka Jana Skácela „A znovu láska…“. Láska měla být východiskem z „covidové“ doby. Trefila se ale i do válečné situace na Ukrajině. „Snažili jsme se program koncipovat z děl, která jsou povzbudivá a radostná a která přinášejí, kromě poznání, také naději. Vedle závažných děl tentokrát uvádíme i větší množství skladeb lidem blízkých, oblíbených,“ uvedl dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.

Populární Čajkovského klavírní koncert b moll zahraje patnáctiletý virtuóz Ryan Martin Bradshaw. Diváci se mohou těšit na Händelovo slavné oratorium Mesiáš nebo Sólo pro 100 smyčců, v němž se na jednom pódiu spojí sekce tři filharmonií. Hradišťan Jiřího Pavlici s orchestrem FOK připravuje koncert ke 100. výročí narození Jana Skácela. Strhující rytmy flamenca přiveze španělský soubor z Andalusie, jižní temperament patří i k uruguayskému basbarytonistovi Erwinu Schrottovi, kterého lidé uvidí na galakoncertu.

Už jen dny zbývají do rekonstrukce litomyšlského zámku, a i to se odrazilo na letošním festivalu. „Z důvodu chystané rekonstrukce zámku jsme pro letošek museli upustit od velkých operních představení. Částečně je nahrazují galakoncerty všech tří našich národních divadel. Na zámku v Nových Hradech ale budeme uvádět Vivaldiho operní dílo Il Farnace, ve Smetanově domě nové nastudování komorní opery Lenky Nota a Olgy Sommerové Jsem kněžna bláznů o osudu Boženy Němcové a též Kučerovu Perníkovou chaloupku pro nejmenší posluchače,“ dodal Stříteský.

Nejen oprava zámku ovlivnila festival. Covidová pandemie zcela proměnila způsob nákupu vstupenek. „Mívali jsme většinu pořadů vyprodaných dlouho dopředu. Letos tomu tak není, prodej se začíná zvedat až s blížícím se začátkem festivalu. Výhodou je, že nákup vstupenek je pohodlný, bez stresů a technických výpadků. Zájemci mají letos mnohem větší šanci dostat se i na jindy rychle vyprodané typy pořadů,“ sdělil ředitel festivalu Jan Pikna. V současné době tak lidé ještě seženou vstupenky na zahajovací koncert, Sólo pro 100 smyčců, koncert Hradišťanu nebo Carmen ve víru flamenca.

Paradoxně je tentokrát větší zájem o dražší sektory v hledišti, neměl by tak festivalu hrozit velký finanční propad, i kdyby návštěvnost nedosáhla obvyklých 95 procent. Na pokrytí více než padesátimilionového rozpočtu se výnos ze vstupného podílí jednou třetinou. Třetinu tvoří dotace z veřejných zdrojů a zbývající třetinu dary sponzorů a mecenášů.

Co na sebe na „Smetanku“?

Ačkoli se zvyklosti časem proměňují, na Smetanově Litomyšli je stále zvykem na pořady klasické hudby volit večerní společenský oděv. To znamená pro pány tmavý oblek s košilí a kravatou, pro dámy šaty či sukni délky minimálně pod kolena nebo společenský kostým. Zatímco muži si obují polobotky, dámy to mají s volbou obuvi komplikovanější. K formálnímu oděvu jistě patří lodičky, prakticky celá Litomyšl je ale vydlážděná historickou dlažbou se širokými mezerami a zámecká nádvoří jsou vysypána štěrkem. Pokud možno je třeba se vyvarovat vysokých jehlových podpatků.

Rodinné a přesahové pořady Na rodinné pořady, koncerty s přesahem do jiných žánrů či odpolední pořady pro mládež nejsou požadavky na dress code tak striktní. Nikdy však nelze zvolit krátké kalhoty, tričko a sportovní či plážovou obuv. Takto oblečený návštěvník nemusí být do hlediště vpuštěn.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz