Ač nemocná, Kožená přesto nadchla

Search
Close this search box.

17.6.2009 Mladá fronta DNES str. 8 Kultura Věra Drápelová
Recenze

Pondělní koncert mezzosopranistky Magdaleny Kožené a souboru dobových nástrojů Private Musicke se měl stát jedním z vrcholů festivalu Smetanova Litomyšl. Doprovázely ho však komplikace. Kožená, která před několika dny zrušila vystoupení na festivalu Concentus Moraviae, přijela do Litomyšle se zdravotními obtížemi.
Pořadatelé ohlásili indispozici, a dokonce divákům oznámili, že se uvažovalo o zrušení koncertu. Navíc hrozila bouřka. Zámecké nádvoří je sice během festivalu zastřešené konstrukcí s plachtou, příliš hlučná průtrž mračen však dokáže koncerty znepříjemnit, ne-li znemožnit.
Kožená se nakonec přece jen rozhodla vystoupit s téměř celým programem – vypustila pouze dvě čísla. Třebaže zpočátku bylo znát, že přemáhá únavu, přesto v sobě postupně našla energii a rozezpívala se. Program nazvaný Milostné dopisy byl sestaven z hudby italských a španělských skladatelů z počátku sedmnáctého století, tedy z doby raného baroka. Všechny skladby spojovalo téma milostného toužení a soužení i forma vzrušené homonologu. Byl to intimní repertoár, ideální promenší zámecký sál, přesto zapůsobil i na velkém nádvoří pod širým nebem. Pořadatelé se rozhodli pro mírné přizvučení, které se však dalo považovat za přijatelný kompromis, jenž nezastřel přirozenost.

Kožená ve svém živlu Mnohé skladby i jejich autoři byli objevem. Třeba ukolébavka Tarquinia Merula, která začíná jako nevinné zpívání dítěti, ale postupně se stupňuje do velkolepého žalozpěvu Panny Marie, která vidí budoucí osud svého syna.
Bylo příjemné slyšet Koženou ve stylu, s nímž kdysi začínala a který jejímu hlasu stále mimořádně svědčí. Jejím světem je komorní drama a tady byla ve svém živlu.
Hrála si s nuancemi, barvami a kontrasty, přirozeně podávala barokní afekt. Skvěle jí sekundovala sestava hudebníků, kteří se scházejí na jednotlivé projekty a výstupy Kožené prokládali instrumentálními vsuvkami.
A protože i počasí se umoudřilo, byl to nakonec velmi podařený večer. Kožená by tento repertoár měla natočit na CD, je tedy na co se těšit.

hodnocení 90 %

Foto popis|

O autorovi| Věra Drápelová, recenzentka MF DNES

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz