Americká operní hvězda vzdá hold rudolfinské Praze

Search
Close this search box.

4.6.2012 Mladá fronta DNES str. 5 Příloha – Smetanova Litomyšl Věra Drápelová

 

Měl by to být jeden z vrcholů letošní koncertní sezony v Česku. Do Litomyšle zamíří věhlasný barytonista Thomas Hampson, a navíc tu uvede v premiéře skladbu Sylvie Bodorové.

Výjimečný koncert v Litomyšli 4. července provede světoznámý americký barytonista Thomas Hampson na druhém zámeckém nádvoří. Uvede světovou premiéru písňového cyklu české skladatelky Sylvie Bodorové Lingua angelorum. Ten je jakousi poctou rudolfinské Praze. Hampsona doprovodí Symfonický orchestr hl.m. Prahy FOK pod taktovkou amerického dirigenta Christophera Zimmermana. V první polovině koncertu zazní Dvořákova Osmá symfonie.
Nestává se často, aby si světová operní hvězda objednala dílo u českého autora. Hampson s Bodorovou se poprvé setkali roku 1998 v Kalištích, rodné vesnici Gustava Mahlera, jehož jsou oba velkými příznivci. „Hampson si krátce nato vyslechl moji skladbu Terezín Ghetto Requiem a poté mi navrhl, abych pro něj něco napsala," vysvětluje Bodorová. A také připomíná, že Mahler obdivoval hudbu Bedřicha Smetany, který se narodil právě v Litomyšli.
Představa nabyla definitivních obrysů v lednu loňského roku, kdy Hampson v Praze vystupoval s Českou filharmonií. „Procházeli jsme zimní Prahou a otevřeli již poněkolikáté diskusi o jeho objednávce nového cyklu orchestrálních písní. Byli jsme shodou okolností na Pražském hradě u letohrádku královny Anny, kde 20. ledna 1612 zemřel Rudolf II., když se zrodila myšlenka napsat písně ke 400stému výročí panovníkova úmrtí," vzpomíná autorka.
Rudolfinská éra je podle Bodorové výjimečná a lákavá. „Čím více jsem se snažila proniknout do období rudolfinské Prahy, tím více mne toto téma fascinovalo a pohlcovalo. Pouze dvakrát v historii naší země se Praha stala sídelním městem panovníka evropského formátu – v době Karla IV. a Rudolfa II. Když se Praha v roce 1583 stala centrem a stálým sídelním městem mocnářství, proměnila se ve skutečné multikulturní město. Stala se působištěm celé řady legendárních osobností, jako byli například Giordano Bruno, Tycho de Brahe nebo Johannes Kepler, ale i lidí pochybné pověsti. Sám Rudolf II. byl nanejvýš zajímavou osobností zcela se vymykající běžným představám o panovníkovi," zdůrazňuje Bodorová.
Právě multikulturnost rudolfinské Prahy se skladatelka rozhodla zdůraznit. Zvolila formu velké fresky, složenou z dobových textů v devíti různých jazycích. „Objevila jsem celou řadu textů, které mi ani trochu nepřipadaly staré. Naopak, promlouvají k nám stejně intenzivně, jako před lety promlouvaly ke svým současníkům," tvrdí.
Hampson tak bude zpívat kromě své rodné angličtiny v italštině, němčině, francouzštině, osmanštině, španělštině, hebrejštině, latině a také v češtině. Tu si podle Bodorové sám vyžádal. „Volba nakonec padla na text z trochu pozdější doby- Komenského chorál Soudce všeho světa. Tím celý cyklus symbolicky končí. Je výzvou, otevřenou otázkou a snahou najít útěchu, smysl a řád v našem životním snažení," říká autorka.

***

Thomas Hampson * Narodil se roku 1955 ve státě Indiana. * Studoval mimo jiné u legendární německé sopranistky Elisabeth Schwarzkopfové. Roku 1981 zvítězil v renomované soutěži National Council Auditions, kterou pro mladé zpěváky organizuje Metropolitní opera. * Roku 1986 v Metropolitní opeře debutoval jako hrabě v Mozartově Figarově svatbě. Vybudoval si široký operní repertoár, od Mozarta přes Čajkovského, Verdiho až po Wagnera. * Je jedním z nejoceňovanějších interpretů klasických písní, především skladatele Gustava Mahlera. * Roku 2003 založil Hampsong Foundation, nadaci, která má podporovat písňovou interpretaci.

Foto popis| Thomas Hampson Je hvězdou světových operních domů, koncertů i festivalů, a to jako interpret komorních písní i jako sólista v romantických operách.
Foto popis| Barytonista se skladatelkou Sylvií Bodorovou.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz