Americké jaro s Dvořákem

Search
Close this search box.

 

13.6.2011 Lidové noviny str. 8 Kultura
MARTA ŠVAGROVÁ

Turné tří studentských orchestrů z USA, nazvané Americké jaro, se zastaví v Praze. V Rudolfinu se 16. června představí The New England Conservatory Youth Philharmonic, další den The Denver Young Artists Orchestra a 1. července The Vermont Youth Orchestra.
První z koncertů amerických studentů ve čtvrtek nabídne Beethovenův klavírní koncert č. 4 a Mahlerovu Symfonii č. 9. The New England Conservatory Youth Philharmonic povede charismatický dirigent Benjamin Zander, který proslul jako skvělý interpret Mahlerova díla. Známý je také svou pedagogickou činností – už více než čtvrt století působí v Boston Philharmonic Orchestra a přes pětatřicet let přednáší na New England Conservatory, kde vede stejnojmenný orchestr. Sólistou koncertu bude fenomenální patnáctiletý pianista americko-čínského původu George Li, vítěz mezinárodní soutěže Young Concert Artists International Audition. Talentovaný hudebník získal první ocenění už v šesti letech, veřejně vystupuje od devíti. Uznání si vydobyl například interpretací klavírních koncertů Haydna, Beethovena, Mendelssohna či Mozarta. Početný orchestr sto deseti hudebníků přijíždí z Německa a vystoupí také na dalších akcích v Evropě – na mezinárodním operním festivalu Smetanova Litomyšl (17. 6.), na Festivalu Mahler Jihlava (19. 6.), v Bratislavě (na podporu akce Běh pro život 20. 6.), a dále v Rakousku v Kremži a ve Vídni.
Druhý z trojice pražských koncertů Amerického jara obstará v pátek 17. června Denver Young Artists Orchestra s dirigentem původem z Lipska Jurgenem de Lemos. Zahraje skladby Aarona Coplanda (El Salón México), Samuela Barbera (Houslový koncert) a Antonína Dvořáka (Symfonie č. 9 Z nového světa). Sólistou je americký houslista expresivního výrazu Paul Hauer. Soubor přijíždí rovněž z Německa a ve čtvrtek 16. června jej uslyší posluchači v Táboře. Nabídne skladby Leonarda Bernsteina, Aarona Coplanda a Samuela Barbera a program vyvrcholí Dvořákovou Novosvětskou.
Třetí produkcí ze studentské líhně amerických instrumentalistů bude 1. července vystoupení Vermont Youth Orchestra. Dirigent Jeff Domoto s mladými hudebníky protentokrát nastudoval populární repertoár: Mendelssohn – Ouvertura Ruy Blas, Dvořák – Slovanské tance, J. Strauss – Tritsch-Tratsch-Polka a Na krásném modrém Dunaji, Copland – El Salón México, Elgar – Variace Enigma. Před Prahou jej „okusí" rovněž němečtí posluchači.

Foto popis| Pianista George Li
Foto autor| FOTO ARCHIV AJ

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz