Ani letos nuda nebyla

Search
Close this search box.

14.12.2018   5plus2   str. 28   Ohlédnutí za rokem 2018  (lat, lík)   

Konec roku patří tradičně bilancování. Podívejte se, o jakých událostech jsme v uplynulém roce psali.

PARDUBICKÝ KRAJ Rok 2018 se nesl hlavně v duchu oslav. Pardubický kraj nevyjímaje. „Osmičková“ výročí si mnohá města připomněla výstavami, koncerty i nově odhalenými památníky.

O rok starší jubileum, než oslavila naše republika, si připomněla 101letá Olga Křivková z Luže, která všem prozradila recept na dlouhověkost. Stačí být v životě slušný a dělat to, co člověka baví.

Své osmdesátiny oslavil v únoru v Městské galerii ve Vysokém Mýtě také malíř, sochař a designér Zdeněk Rosák z Chocně. Nejvíce si považuje ceny za průmyslový design pro autobus C-734. Má na svém kontě i ocenění Czech made za telefonní budky pro Telecom.

Celý rok oslavovali také v Hamzově léčebně v Luži, kterou před 150 lety založil František Hamza. Lékař, kterému se podařilo ve skromných podmínkách ve vile s jedenácti dětmi položit základy léčebny moderního střihu.

Kromě jubilantů se proměnila i mnohá místa. V roce kulatých výročí začal sloužit nový letištní terminál v Pardubicích, který nese jméno aviatika Jana Kašpara. Z moderní odbavovací haly za 256 milionů korun lze dnes létat do Londýna, několika ruských měst a v sezoně i do španělského letoviska Alicante.

Moravská Třebová má zase od podzimu nový terminál u vlakového nádraží, kterému dominuje v kraji druhá parkovací věž pro jízdní kola.

Do boje s bezdomovectvím se pustilo město Svitavy. Na konci roku pro lidi bez domova postavilo neobvyklé kontejnerové bydlení vzdáleně připomínající takzvané „čunkodomky“. Nikdo tam ovšem nebude mít postel zadarmo. Výchova bude založená na staletí osvědčené metodě cukru a biče.

Ne všude se stavělo. Ústí nad Orlicí nechalo zbourat na začátku roku větší část hal a objektů bývalé textilky Perla. Celý areál by se měl stát novou obytnou zónou. Demolice se nedotkla komína a architektonicky cenné bývalé administrativní budovy, nad níž bděl ve dvacátých letech 20. století přední český architekt Pavel Janák, mimo jiné autor podoby krematoria v Pardubicích.

Nemohli jsme zapomenout ani na historii a odkaz našich předků. Seznam nejcennějších kulturních památek v zemi obohatilo hned několik nových poutních míst – areál poutního chrámu na Chlumku v Luži, areál Hora Matky Boží u Králík s kostelem Nanebevzetí Panny Marie a Poutní areál s kostelem Povýšení svatého Kříže na hoře Kalvárie v Jaroměřicích na Svitavsku.

Restaurátoři také po šesti letech dokončili opravu mariánského sloupu v Poličce. Jednomu z umělecky nejhodnotnějších morových sloupů v Česku od sochaře Františka Pacáka hrozila zkáza. Původní sochy čtyř světců uložené na hradě Svojanov nahradily kvůli špatnému stavu dokonalé kopie originálů, které na sloupě září novotou.

K letošnímu jubilejnímu 60. ročníku Smetanovy Litomyšle vyšla kniha, která řadě lidí „nabourala“ povědomí o rané historii tohoto prestižního hudebního festivalu. Vznik festivalu bývá tradičně dáván do spojení se Zdeňkem Nejedlým a rokem 1949. Dosud neprozkoumané archivy však ukazují, že první impulz ke vzniku této hudební slavnosti vzešel již na podzim 1945 od představitelů Svazu českých výkonných hudebních umělců.

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě nechalo na jaře rekonstruovat loni koupený vládní speciál Škoda VOS, kterým se vozili v tuhých 50. letech komunističtí pohlaváři. Úpravu vozu přitom navrhl „kapitalista“ karosář Josef Sodomka a jeho odchovanci.

Ne vždy byla každá zpráva pozitivní. V památníku Ležáky si výstavou Vše pro vlast připomenuli osud devíti vojáků ze 43. výsadkového praporu Chrudim, kteří zahynuli ve službě na zahraničních misích nebo při nehodách.

Poklona patří také devadesátiletému skautovi Luboru Šušlíkovi z Pardubic, který byl dekorován nejvyšší skautským vyznamenáním – řádem Stříbrného vlka. Odbojáři za jeho činnost hrozili nacisté i komunisté.

Na podzim svojí další uchvacující fotografií udivil profesionály z NASA popularizátor noční oblohy Petr Horálek ze Seče a do světa má nakročeno i středoškolačka Sylva Neradová, která za svůj vědecký objev získala ocenění Česká hlavička.

Mnohé novinky představili muzejníci. Rukama restaurátorů prošla ohromná truhla, o které po staletí na pardubickém zámku nikdo pořádně nic nevěděl. Ve skutečnosti šlo o pokladnici Pernštejnů, která byla dimenzovaná na stovky kilogramů zlata a stříbra.

Novinkou letošní turistické sezony v Králické pevnostní oblasti se stala expozice v jedné z podzemních prostor tvrze Hůrka, která líčí osudy československých paravýsadků a odbojářů.

A muzeum českého karosářství v „Sodomkově“ Vysokém Mýtě lákalo téměř celý rok na výstavu veteránů z dílny pražského karosáře Oldřicha Uhlíka. Jedním z nejbizarnějších exponátů byl reklamní automobil na Hašlerky, který kdysi karosář vyrobil v podobě ruličky těchto nestárnoucích bonbonů.

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz