Bernstein jinak

Search
Close this search box.

15.3.2016    Haló noviny    str. 10   Servis-tv programy (the)    

 

Tvůrce slavného muzikálu West Side Story, skladatel a dirigent Leonard Bernstein, měl k naší zemi a kultuře ojedinělý vztah. Právě v Praze se totiž hned po ukončení druhé světové války opakovaně úspěšně představil v rámci prvních ročníků festivalu Pražské jaro. Na »stověžaté město« vždy rád vzpomínal. I proto rád přijal pozvání na tento hudební festival roku 1990. Hudební přehlídku tehdy uzavřel nastudováním Beethovenovy Deváté symfonie. Úspěch byl ojedinělý.

            Netušili jsme však tehdy, že je to Bernsteinovo setkání s pražským publikem zcela poslední. Krátce nato nás totiž opustil navždy. »Pamatuji si, že jsem vám kdysi písemně odpovídal na dotaz, jaký mám vztah k Bohuslavu Martinů. Napsal jsem vám, je to už asi dvacet let, že jeho hudbu nesmírně ctím.

Jenomže já obdivuji i odkazy dalších českých klasiků.

Je to hudba neobyčejně osobitá, vřelá, upřímná svým zanícením a melodikou. Myslím, že Dvořák a další skladatelé pro mne byli velikou inspirací, i když se to možná nemusí na první pohled tak jevit,« řekl mi tehdy, v květnu roku 1990, pro vysílání stanice Vltava Čs. rozhlasu již viditelně tělesně unavený, leč bytostně spontánně vnímající hudebník světové pověsti. Nemohli jsme samozřejmě tušit, že se setkání již nikdy nezopakuje – problémy s jeho dýchavičností jsem však bytostně vnímal… Uvědomoval jsem si to i roku 1997, když Městské divadlo Brno nastudovalo a premiérově uvedlo Bernsteinovu slavnou Mši, vskutku velkolepé hudební dílo s nemenším poselstvím duchovním, na Pražském hradě. Tehdy navíc s neuvěřitelně nápaditými a působivými světelnými projekcemi na svatovítskou katedrálu a přilehlé historické objekty. Dosud mám chvíle onoho večera v živé paměti…

            S očekáváním jsem tudíž nyní odjížděl na nové premiérové nastudování do Olomouce, protože dávné vzpomínky mohou někdy způsobit i jistá rozčarování. Nynější provedení však nezklamalo, ba naopak. Je zcela odlišné, obsahově až neuvěřitelně aktuální, stále oslovující, třebaže skladatel dílo vytvořil před pětačtyřiceti roky. Následné uvedení Bernsteinovy Mše dnes v Ostravě a ve čtvrtek v Praze lze jen doporučit. V plánu je deset repríz ročně, včetně uvedení během festivalu Smetanova Litomyšl.

 

Foto popis| Po premiéře nového scénického nastudování se zdraví (zleva) zpěvák Vojtěch Dyk, producent Zdeněk Merta a režisér Šimon Caban.

Foto autor| FOTO – archiv

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz