zprávy

Search
Close this search box.

26.8.2016    Lidové noviny    str. 5   Příloha – NdB diva    

Jak jsme s dětmi putovali do Afriky

 

 

V rámci třetího dílu projektu Migrování, kterým jsme našim divákům celou sezonu přibližovali různé aspekty fenoménu „migrace“, a zároveň u příležitosti Dne afrického dítěte, pozvala činohra Národního divadla Brno děti z brněnského Klokánku a z Dětského domova na ulici Jílová na dobrodružnou výpravu do Afriky.

            Ve středu 15. června jsme vyrazili na cestu společně s ptákem Afrikánem, který se ukázal být skvělým vypravěčem úplně neznámých pohádek o roztodivných zvířatech z dalekých krajů. A v jeho hnízdě si mohli malí cestovatelé během putování těch příběhů několik poslechnout. Každý účastník dostal na začátku cestovní pas, který skrýval řadu kvízů a her, za jejichž splnění čekala v cíli pro všechny šikuly malá odměna. S pasem a se svým průvodcem z řad dramaturgů, uvaděček, lektora, inspicientky a pod odborným vedením afrikanistky a výtvarnice Jany Jirouškové se skupinky dětí vydaly na průzkum po divadle. V jeho předsálí i zákulisí pátraly po stanovištích s dalšími úkoly, které je zavedly do různých koutů Afriky. Tak se seznámily třeba s některými africkými hudebními nástroji, naučily se písničku ve svahilštině, vyrobily si svou vlastní africkou masku a kdo chtěl, mohl si pomalovat i obličej. Navlékly si krásné náramky a náhrdelníky, naučily se korálkovou symboliku, takže dnes už vědí, že třeba černé korálky nosí africké nevěsty či ženichové. Dozvěděly se také, co je adinkra a její vzory si dle libosti natiskly či namalovaly na plátno. Při takové cestě jednomu pořádně vytráví, tedy nechybělo ani malé stylové pohoštění: ibiškový a baobabový čaj, bagety s ibiškovou a baobabovou marmeládou, čokoláda a další cukrovinky pro doplnění energie.

Vrcholem odpoledne bylo vystoupení skupiny Batocu, která se inspiruje hudbou a tancem západní Afriky. Její členové přijeli sice z Prahy, ale přivezli s sebou bubenici z Haiti a dva bubeníky a tanečníky přímo z africké Guineje a Senegalu.

Atmosféra vystoupení nás přenesla na chvíli do slunné Afriky a strhla nás ke společnému tanci a jam session na djembe, dunduny a sabary… Kdo s námi u toho nebyl, může jen litovat.

Anebo sledovat program činohry a nenechat si v budoucnu podobnou událost ujít! ×

 

Letní cesty Janáčkovy opery Smetanova Litomyšl

 

Závěr sezony tradičně patřil hostování operního souboru na festivalu v Litomyšli. Je to až k nevíře, ale příští rok uplyne již šedesát let od našeho prvního vystoupení na smetanovském festivalu. Tehdy, v roce 1957, ještě pod hlavičkou Státního divadla, uvedl soubor opery hned tři smetanovská představení – Čertovu stěnu, Dalibora a Prodanou nevěstu.

Letos jsme do Litomyšle vyrazili opět se Smetanovým dílem a festivaloví diváci tak mohli vidět novou inscenaci Hubičky v režii Lindy Keprtové a pod taktovkou Jakuba Kleckera s Pavlou Vykopalovou (Vendulka), Petrem Levíčkem (Lukáš), Svatoplukem Semem (Tomeš) a Janem Šťávou (otec Paloucký) v hlavních rolích. Hubičku doplnila další zbrusu nová inscenace, Bizetova Carmen, kterou režíroval Tomáš Pilař a hudebně nastudoval Ondrej Olos. V Litomyšli ji představilo naše mezinárodní obsazení, maďarská mezzosopranistka Atala Schöck (Carmen) a italský tenorista Luciano Mastro (don José). ×

 

Summertime ve Villachu

 

Půvabné město Villach ležící na řece Drávě je druhým největším městem rakouských Korutan a také patří k již tradičním letním výjezdům souboru Janáčkovy opery a Baletu NdB. Každoroční koncert, který se odehrává na pontonu na řece a je zakončen velkolepým ohňostrojem, vždy přitáhne zájem mnoha místních i turistů ze širokého okolí. Letošní program představil nejen populární čísla z oper, jako jsou Carmen, Hoffmannovy povídky, Lakmé, Lazebník sevillský či Don Giovanni, ale i z baletních titulů Bolero nebo Giselle. Brněnská opera tentokrát pro naše rakouské přátele připravila i celý český blok, kde zazněly sbory z Prodané nevěsty, árie Barčete z Hubičky a lidová scéna z Her o Marii Bohuslava Martinů.

To vše v podání Kateřiny Kněžíkové, Martiny Masarykové, Jany Hrochové, Marty Reichelové, Richarda Samka a Svatopluka Sema, sólistů a sboru Baletu NdB, sboru a orchestru Janáčkovy opery a pod taktovkou šéfdirigenta Marko Ivanoviće. ×

 

Foto popis| Migrování – nadšené děti divoce roztancovala skupina BA-TO-CU

Foto autor| foto: Monika Rebcová

 

Foto popis| Smetanova Litomyšl – Hubička (opera NdB)

Foto autor| foto: Archiv Smetanova Litomyšl

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz