Bouře baletky neodnesla

Search
Close this search box.

 

30.6.2011 Sedmička str. 10 Kulturní tipy
Kateřina Prouzová

 

Padesátý třetí ročník Smetanovy Litomyšle se povedl. Nepokazila ho ani dramatická bouře.

Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl se letos zaměřil na náročnější diváky. Přesto o publikum nepřišel. Hlediště bylo většinou zcela zaplněné. Největší drama přehlídky přinesl ve středu 22. června pořad baletu Národního divadla Praha Svěcení jara, doprovázený silnou bouří.
„Během představení to na nás přijde. Teď jde o to, abychom byli připravení," vysvětloval ředitel festivalu Jan Pikna šéfovi baletu Petrovi Zuzkovi. Výsuvná střecha nad zámeckým nádvořím ochrání sice diváky před deštěm, silnému větru by ale mohla podlehnout.
„Když bude vítr rychlejší než sedmdesát kilometrů za hodinu, musíme to přerušit," uvedl Pikna. Vichřice, blesky, hromy a prudký liják se skutečně dostavily. Balet se k tomu postavil profesionálně a soustředil se jen na tanec. Okolo jeviště pořadatelé na plné obrátky vytírali kaluže vody, které by pro tanečníky mohly být nebezpečné. Hrozivá bouře utichla s koncem představení.
„Horší situace byla v roce 2008, kdy jsme museli skončit v polovině večera," vzpomíná Jan Pikna. Město bylo tenkrát dokonce několik dní bez elektrického proudu.
Letošní Smetanova Litomyšl končí v pondělí 4. července. Program je na stránkách www. smetanovalitomysl.cz.

Foto popis| UPROSTŘED BOUŘE. Z nebe padaly provazy vody. Blesky osvětlovaly oblohu. Skučel vítr. A balet Národního divadla Praha svým výkonem uchvátil diváky.
Foto autor| Foto 7/ Tomáš Kubelka

O autorovi| Kateřina Prouzová, Pardubice

Regionální mutace| Sedmička – Pardubice

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz