Bouře předčasně ukončila středeční koncert festivalu

Search
Close this search box.

30.6.2008 Svitavský deník str. 2 Svitavsko

Aplausem skončila první polovina středečního koncertu věnovaná Gerswinovi a Bernsteinovi. Dirigent Leoš Svárovský ji provedl s velkou romantikou, nadšením a entuziazmem. Co se začalo odehrávat po druhém přídavku vynikajícího klavíristy Fazila Saye, nikdo nepamatuje.
Začala přestávka a lidé zamířili na nádvoří, ale zastavil je prudký vítr a déšť. Venku se strhla bouře. Nemohli jít ven ani zpátky do hlediště. Do toho přestala jít elektrická energie. "Moc příjemné to nebylo, protože jsme byli stísněni, ale pod arkádami jsme se cítili bezpečně," říkají Horákovi z Pomezí. "Bylo to jak v hororu," popisuje okamžiky ředitel pardubického rozhlasu Martin Kolovratník. Vichřice rozbila vrata do zámeckého pivovaru, utrhl se koberec na nádvoří i s lidmi. Vzduchem létaly tašky, padaly stromy. Naštěstí se nikomu nic vážného nestalo. Eva Piknová z vedení festivalu zažívala šok: "Od rána jsme sledovali počasí. Doufali jsme, že nás to nezasáhne, ale přání nám nevyšlo." Přestože bouře s vichřicí zasáhla citelně zámecké návrší, druhé nádvoří zámku ani zastřešení výrazně nepoškodila. Statika konstrukce nápor silného větru vydržela.
Návštěvníci Smetanovy Litomyšle však o Bernsteinovu Kaddish nepřijdou. Pořadatelé se dohodli s účinkujícími na provedení v příštím roce. Předpokládají, že držitelům letošních vstupenek poskytnou výraznou slevu. Je však třeba vstupenku uschovat.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz