Brněnští představili Hubičku a Carmen

Search
Close this search box.

4.7.2016    Svitavský deník    str. 3   Svitavsko Zdeněk Vandas, (red)   

Litomyšl – Operní soubor Národního divadla Brno v závěru festivalu Smetanova Litomyšl přijel se dvěma čerstvými inscenacemi základních děl českého a světového repertoáru. Úspěšnější z nich se ukázala být sobotní Bizetova Carmen.

 

Páteční Hubička Bedřicha Smetany se hrála pod taktovkou Jakuba Kleckera a v režii Lindy Keprtové. Byla rutinní záležitostí, hodila by se spíš než do nádvoří na jeviště zámecké zahrady blahé paměti. Ze sólistů zaujal nejvíc Svatopluk Sem v roli Tomše, Petr Levíček jako Lukáš z druhého obsazení tolik neuspěl. Pavla Vykopalová je dnes asi naší nejlepší Vendulkou.

            To Carmen Georgese Bizeta byla svým provedením z jiného soudku. V Litomyšli je vždy vítaná, patří k základním kamenům festivalu. Režisér Tomáš Pilař se svými spolupracovníky připravil pohyblivou a funkční scénu, na které se permanentně něco dělo. Atala Schöck podala titulní roli víc pěvecky, po stránce herecké nebyla (zřejmě dle režie) tou „dračicí“, jak Carmen obvykle bývají. Italský tenorista Luciano Mastro na našich scénách za ta léta zdomácněl, úloha dona José mu docela sedí. Před lety zde dobře zvládl s ostravským souborem i Dalibora! Role toreadora Escamilla není velká, ale vděčná a Svatopluk Sem ji odvedl na výbornou. Dílo hudebně nastudoval a orchestr vedl Ondrej Olos.

            O úplný závěr programu 58. ročníku festivalu se postarala Česká filharmonie vedená dirigentem Jakubem Hrůšou. Diváci si mohli v neděli užít známé melodie symfonické básně Má vlast od litomyšlského rodáka Bedřicha Smetany.

 

Foto popis| CARMEN. V hlavní roli se představila Atala Schöck.

Foto autor| Foto: František Renza

Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz