Bude i kanonáda: sedm festivalových tipů

Search
Close this search box.

4.6.2012 Mladá fronta DNES str. 2 Příloha – Smetanova Litomyšl

 

Přinášíme sedm tipů na pořady Smetanovy Litomyšle. Je v nich vzpomínka na Pernštejny, Hirošimu i na porážku Napoleona v Rusku před 200 lety.

1. Šporcl. Tentokrát barokní V roce 2010 Pavel Šporcl v Litomyšli dokazoval, že houslový virtuos a romská cimbálovka si mohou výborně rozumět. Letos přijede hrát na barokní téma. Společný projekt Pavla Šporcla a orchestru dobových nástrojů Czech Ensemble Baroque má název La folia. Jde o staré evropské hudební téma, po němž sáhl Antonio Vivaldi, Arcangelo Corelli, Francesco Geminiani i Jean-Baptiste Lully.
2. Vzpomínka na Hirošimu Festival pravidelně dává příležitost špičkovým mládežnickým orchestrům. Letos přijede přední japonský mládežnický orchestr Kanagawa University Symphonic Band, který uvede v české premiéře skladbu Modlitba Masaru Kawasakiho, „žalozpěv pro orchestr" každoročně hraný v Hirošimě při připomínce výročí svržení atomové bomby.
3. To nejlepší od Bohemia baletu Bohemia balet je soubor mladých tanečníků, který má obrovské renomé ve světě. „Vzali jsme výběr jejich nejlepších choreografií a dali do jednoho večera. Budou tam taneční variace na oblíbenou desku Spirituál kvintetu Písničky z roku raz dva. Večer vrcholí Českou suitou Antonína Dvořáka," uvedl dramaturg Vojtěch Stříteský.
4. Soňa Červená a Ivan Kusnjer Pokud se pro někoho hodí označení žijící legenda, je to právě ona. Soňa Červená, česká herečka a operní pěvkyně. Ve Smetanově domě vystoupí s Pražskou komorní filharmonií v pořadu Hudba a slovo se skladbami Kvěcha, Pauera, Bodorové a Mozarta. Propojení hudby a uměleckého přednesu vyvrcholí Mozartovou Symfonií č. 35 D dur.
5. Pocta Pernštejnům a Radek Baborák Zvuk lesního rohu se v Mozartově koncertu Es dur rozklene nad zámeckým nádvořím v podání Radka Baboráka, jednoho z nejlepších českých instrumentalistů. V Beethovenově „Osudové" a Haydnově symfonii „Poledne" se představí i jako dirigent. Koncert je zároveň koncipován u příležitosti Roku Pernštejnů jako pocta tomuto kdysi mocnému rodu. Litomyšlský zámek byl totiž poslední velkou stavbou Pernštejnů. 6. Nezapomeňte na výstavy!
Už delší čas není Smetanova výtvarná Litomyšl jen jakýmsi doprovodným programem, ale obstojí sama o sobě. „Ústředním tématem bude Julius Mařák, další velký litomyšlský rodák, od jehož narození uplyne právě 180 let," uvedl ředitel festivalu Jan Pikna.
7. A nakonec přijde i dělostřelba Rozloučení s festivalem bude velkým sólem pro Symfonický orchestr Českého rozhlasu, který pod taktovkou Libora Peška přednese výběr z nejslavnějších drobných symfonických skladeb. Finále bude patřit výjimečnému provedení Čajkovského Slavnostní předehry 1812 tradičně doprovázené synchronní dělostřelbou. „Dělostřelecké salvy mají evokovat bitevní vřavu. Dělostřelba nebude na nádvoří, ale v blízkosti zámku," uvedl dramaturg Vojtěch Stříteský.

Foto popis| Soňa Červená Slavná sopranistka obstará spolu s Pražskou komorní filharmonií pořad s názvem Hudba a slovo. Zájemci se na něj přijdou podívat do Smetanova domu.
Foto autor| Foto: archiv MF DNES

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz