Camarena bude hvězdou v Litomyšli

Search
Close this search box.

21.12.2017    Právo    str. 13   Severovýchodní Čechy  Zdeněk Seiner      

Program jubilejního ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl sice bude slavnostně představen až 16. ledna v pražském Rudolfinu, některé jeho pořady však již byly odtajněny. 

Návštěvníci se mohou těšit především na Javiera Camarenu, mexického tenoristu světového jména, který zavítá do České republiky vůbec poprvé.

„Součástí slavnosti v Rudolfi-nu bude i podepsání smlouvy o partnerství s Českou filharmonií, orchestrem, který stál u samých počátků festivalu v roce 1946. Po okolnostech vzniku Smetanovy Litomyšle pátral historik Martin Boštík a své velmi zajímavé poznatky zpracoval v knize, která bude také při této příležitosti vydána,“ řekl Právu Jan Pikna, ředitel Smetanovy Litomyšle.

Na Smetanově operním festivalu, který už druhým rokem je prezentován jako „národní“, nikoliv „mezinárodní“, se představí i další zahraniční sólisté a soubory. Těžiště dramaturgie však v roce oslav 100. výročí státnosti vychází zejména z hudby českých autorů, provedené nejlepšími domácími interprety.

Recitál bude mít Adam Plachetka, Česká filharmonie bude hrát Smetanu, Janáčka, Dvořáka, Suka a kantátu Český poutník, zkomponovanou soudobými českými autory na objednávku festivalu.

Festival přinese čtyřicet koncertů

Pražské Národní divadlo uvede premiéru nové inscenace Smetanovy Libuše, brněnské Janáčkovu Její pastorkyňu. Smetanovy a Dvořákovy skladby zahraje Pavel Haas Quartet.

Janáčkovu Sinfoniettu, ale také Hudbu pro Prahu 1968 Karla Husy při příležitosti 50. výročí okupace provede Symfonický orchestr Hl. města Prahy FOK pod taktovkou Tomáše Netopila.

Hayden po celý den

Festivalovou specialitou bude „Den s Haydnem“, připravený s Radkem Baborákem, orchestrem Česká Sinfonietta a mezinárodně uznávanými sólisty. „Haydnova hudba bude znít skutečně celý den, koncerty budou ráno, v poledne a večer,“ slíbil Pikna.

Jako vždy nabídne Smetanova Litomyšl i program přesahující žánry, s Janáčkovou filharmonií vystoupí písničkář Jaromír Nohavica, s Pražskými filharmoniky rocková skupina –123 Minut.

Pro nejmenší diváky je připravena opera Maurice Ravela Dítě a kouzla, malí zpěváci z dětských sborů celého Pardubického kraje společně vystoupí v koncertu nazvaném Zpěváčci kraje mého.

Jubilejní šedesátá Smetanova Litomyšl jako součást oslav stého výročí republiky se bude konat po dobu čtyřiadvaceti dní od 14. června do 7. července, přinese čtyři desítky představení a koncertů, ale i řadu dalších doprovodných aktivit.

Mimo jiné také oblíbené Festivalové zahrady, v nichž se po celou dobu konání Smetanovy Litomyšle bude poslouchat i muzicírovat, besedovat, soutěžit, zkrátka aktivně odpočívat při dobré hudbě všech žánrů.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz