Část skleněného díla do kostela v Litomyšli zaplatí dárce

Search
Close this search box.

15.7.2014    Mladá fronta DNES    str. 1   Kraj Pardubický (ČTK)   

LITOMYŠL První část neobvyklé skleněné instalace do piaristického kostela v Litomyšli musejí schválit radní, ale i další instituce. Zhotovení skleněného hranolu a odrazné plochy zaplatí dárce. Město připravuje s Václavem Cíglerem více než rok projekt instalace skleněných děl v místě, kde se kříží lodě barokního kostela.

 

            Kromě rady se musí písemně vyjádřit duchovní správa kostela, také festival Smetanova Litomyšl, který se má spolupodílet na koncertním životě v kostele.

            Barokní kostel je opravený za evropské dotace. Radní by měli patrně příští úterý schvalovat smlouvu o výpůjčce první části výtvarného díla. Minimální doba by měla být podle místostarosty Vojtěcha Stříteského pět let. Na další části, jako jsou obětní stůl, řečnická tribuna a laserový kříž, ještě nejsou mecenáši. Cena výtvarné instalace tak není ještě upřesněna. „Zapojí se zřejmě i město Litomyšl, měli by být i nějací dárci skla, ze kterého se dílo bude vyrábět,“ řekl Stříteský.

            „Václav Cígler je světově proslulým výtvarníkem a zárukou kvality,“ řekla mluvčí města Michaela Severová. Věří tomu, že obyvatelé dílo, na kterém se podílí také Michal Motyčka, přijmou kladně.

            Podle Cíglera mají všechny prvky vlastní duchovní symboliku. „Oltář je památné a zároveň bohoslužebné místo. Místo setkání člověka s bohem. V kontextu skleněného sloupu a kruhové odrazné plochy pod ním je skleněný oltář, jehož hmota je vyjádřena světlem. Liturgicky právě toto světlo považujeme za nejúčinnější prostředek k vyjádření duchovního obsahu,“ uvedl autor návrhu.

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz