Čekárna

Search
Close this search box.

TISK, Datum: 26.06.2021, Zdroj: Mladá fronta DNES, Strana: 11, Vytištěno: 110 377, Prodáno: 91 789,Infotype: Nepojmenováno, Datum importu: 28.06.2021 06:28, Čtenost: 453 105, Rubrika: Scéna, AVE: 156 881,14 Kč, Země: Česko, GRP: 5,03

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch

Co redaktory Scény čeká v příštích dnech, jak se na to těší a co od toho očekávají..

Mirka Spáčilová

Na značky! Ale jinak, než velela spartakiáda

Před třemi lety cvičilo na Všesokolském sletu patnáct tisíc lidí. Snímek Na značky!, který natočila Mária Pinčíková a jehož premiéru ještě před nynějším vstupem do kin hostil festival Jeden svět, si vybral dva z účastníků. Mladší nacvičuje stoj na ramenou, ovšem možná ještě více jej tíží průvodní jevy dospívání a školní trable s matematikou. Ostřílený trenér sice pomůže i s rovnicemi, nicméně jeho hlavní starostí je vyladit stěžejní skladbu vzdor organizačním zmatkům. Přestože si kamera hlídá zejména dva aktéry různých generací, neznamená to, že by opomíjela velkolepé masové choreografie. A na rozdíl od někdejších spartakiádních dokumentů se na Na značky! obejde bez politického plakátu.

Jindřich Göth

Rector Scanner zve na výpravu do jiných světů

Německý elektronický projekt Rector Scanner uvedl v chod Rene Nowotny už v roce 1997, ovšem zatím stihl vydat pouhá tři alba – debutové Vocoder (2004), Herzschlag z roku 2015 a letos poměrně nečekaně se objevivší Radioteleskop. Pod stylovým obalem, jenž nezapře Nowotneho zálibu ve sci-fipočátku 20. století, je připraveno dvanáct skladeb a rovných deset remixů.

Materiál si žádá podrobný průzkum, na první dobrou jde o staré dobré německy střižené a zpívané elektro, jemuž dominuje výrazný taneční rytmus a strojově odlidštěná atmosféra. Zvuky do sebe zapadají s geometrickou precizností, vše spěje k jediném cíli, jímž je vesmír.

Tentokrát nikoliv chladný a nehostinný, ale plný dobrodružství.

Monika Zavřelová

Milované, nenáviděné a zbořené

Někdy se jim nedá vyhnout, někdy si jich nikdo nevšimne a někdy rozdělí společnost. Demolice historických budov. Jak však rozeznat, jestli jde k zemi budova památkově hodnotná, nebo jen zatížená sentimentem? Mnohé o tom napovídá nová kniha předsedkyně Klubu za starou Prahu Kateřiny Bečkové. Přináší v ní pět desítek pražských demoličních příběhů. Hotelů, činžáku, výtopen i hospod.

Řeč je o demolici Špačkova domu v Klimentské ulici i Kozákova domu na Václavském náměstí, prostor dostávají i budovy, kterým demolice také neodbytně hrozí. Knihu vydala Paseka, a kromě cenných informací disponuje i 150 fotografiemi budov před zbořením.

Věra Drápelová

V Litomyšli uvítají filharmonii, oživí i příběh Ariadny

Festival Smetanova Litomyšl musel i letos přizpůsobit program covidové situaci, opět dá tedy prostor především domácím umělcům.

Zahájí ho ve čtvrtek 1. července Česká filharmonie s dirigentem Tomášem Netopilem. Sólistou Dvořákova Koncertu pro housle a orchestr bude Jiří Vodička. Ve stejný den odstartuje na zámku v nedalekých Nových Hradech série tří představení, v nichž režisérka Magdalena Švecová spojí různá zpracování příběhu bájné Ariadny – fragment Nářek Ariadny od Claudia Monteverdiho, melodram Jiřího Antonína Bendy Ariadna na Naxu a jednoaktovou operu Bohuslava Martinů Ariadna. Festival potrvá do 11. července, divákům nabízí i testování na covid.

Tomáš Šťástka

Morávek se vrací na scénu, vzkřísí Suchého Fausta

Velký návrat nekompromisního divadelníka hlásí dnes večer pražské Rokoko. Po delší umělecké odmlce zde totiž svou nejnovější režii uvede v premiéře Vladimír Morávek. Pro jednu ze tří scén Městských divadel pražských zinscenoval klasiku Jiřího Suchého Dr. Johann Faust, Praha II, Karlovo nám. 40. Původně semaforské dílo s nezvyklým titulem je parafrází na slavnou faustovskou legendu, ovšem zasazenou do protektorátní Prahy a ozvláštněnou hudbou Ferdinanda Havlíka.

V Morávkově inscenaci se objeví Dana Batulková, Zdeněk Piškula, Kateřina Marie Fialová, Kryštof Krhovják či Milan Kačmarčík. Pod choreografií novinky je podepsána Leona Qaša Kvasnicová.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz