Čekárna

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 29.06.2019 , Zdroj: Mladá fronta DNES , Strana: 15 , Vytištěno: 138 523 , Prodáno: 113 539 , Rubrika: Scéna , Země: Česko

Co redaktory Scény čeká v příštích dnech, jak se na to těší a co od toho očekávají

Mirka Spáčilová

Spider-Man daleko od domova. Mimo jiné až v Liberci

Ve snímku Spider-Man: Daleko od domova, který tvoří další kapitolu série Spider-Man: Homecoming, se americký komiksový hrdina vypraví s kamarády na prázdniny do Evropy. Na dlouhý odpočinek to však nevypadá, protože i na dovolené dostihne Toma Hollanda v titulní roli agent v podání Samuela L. Jacksona a dá mu za úkol zjistit, co stojí za útokem obřích elementálů. Spider-Manova výprava tentokrát opravdu zbrázdila lán světa, od New Yorku přes Los Angeles se štáb posouval do Londýna, Benátek, ale také do Prahy či Liberce.

V pořadí třiadvacátý film z marvelovské dílny zobrazí události následující po ději snímku Avengers: Endgame a odhalí, že SpiderMan má narozeniny 10. srpna.

Václav Hnátek

Rock for People láká na Manic Street Preachers

Co jiného doporučit k návštěvě v prvním červencovém týdnu než tradiční festival Rock for People? Letos mu do cesty nevstoupila ani miliardářská hračka v podobě bohatě zafinancované konkurenční přehlídky, ani pražský koncert velké zahraniční hvězdy. Jak je zvykem, program odstartuje už ve středu večírkem pro nedočkavé s kapelami John Wolfhooker či Skyline. Ve čtvrtek se můžou návštěvníci těšit na britské rockery Bring Me the Horizon, citlivé duše Kodaline, v pátek budou hlavní hvězdou Rudimental a v sobotu Manic Street Preachers. Dále se v Hradci Králové představí Franz Ferdinand, Flogging Molly, You Me At Six nebo Vypsaná fixa s filharmonií.

Monika Zavřelová

Umělci se učí žít na vyčerpané planetě Zemi

Proti změnám můžeme bojovat, nebo se s nimi naučíme žít. Organizátoři výstavy The Trouble Is Staying se rozhodli pro druhou možnost. Umělcům poskytli v pražské MeetFactory prostor, aby sami promysleli, jak se naučit žít na planetě, která přichází o své přirozené zásoby nutné pro život. Chilská umělkyně Patricie Dominguezová tak představuje koně jako archetyp odvěkého pomocníka člověka a Brazilka Vivan Caccuri zase červenou síť jako tenkou hranici mezi pokrevním spojením komára a člověka. Výstava bude k vidění do začátku září a nabídne práce dalších pěti zahraničních umělců. Současně s ní bude otevřena ještě expozice v Galerii Kostka Laboratoř živých sentimentů.

Věra Drápelová

Po Horákové a Toufarovi tu je příběh malířky

Skladatel a dlouholetý ředitel Institutu Bohuslava Martinů Aleš Březina je podepsán pod divadelními tituly Zítra se bude… nebo Toufar, postavenými na autentických historických materiálech a zpracovávajícími silný lidský příběh. Ten prolíná i jeho novým jevištním dílem nazvaným Charlotte: Tříbarevná hra se zpěvy. Jeho hrdinkou je německá židovská malířka Charlotte Salomon, která ve svých 26 letech zahynula v Osvětimi.

Soubor kanadského divadla Theaturtle už hru uvedl v Amsterdamu, Tel Avivu a také na festivalu Smetanova Litomyšl. Nyní ho představí i pražskému publiku, které se může přijít podívat na představení 1. července na Novou scénu Národního divadla.

Tomáš Šťástka

Žižkovský Racek se bude hrát prakticky všude

Uprostřed sezony letního hraní – tu letošní zahájily premiéry už tento týden – každoročně zasvítí i několik menšinových produkcí. Takovou bude i premiéra, na které společně pracují pražské soubory Divadlo Puls a 3D company. Do Žižkovského divadla Járy Cimrmana připravili inscenaci Čechovova Racka. Mladí tvůrci poukazují, že diváky nečeká „dekorace veškerá žádná“ a že „hrát se bude prakticky ve všech prostorách divadla od jeviště až po žižkovský dvůr“. Inscenace se totiž řadí do žánru site-specific, takže diváky provede neobvyklými prostory. Novinku v režii Martina Vokouna lze navštívit od pondělí do středy, tedy první tři červencové dny. Další uvedení je v plánu až na září.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz