Celý život Charlotte

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 17.06.2019 , Zdroj: Týdeník Rozhlas , Strana: 20 , Autor: (as) , Vytištěno: 14 500 , Rubrika: Kultura , Země: Česko

RAPORT

Hudební skladatel Aleš Březina mluví o mezinárodní inscenaci Charlotte: Tříbarevná hra se zpěvy, kterou uvede Nová scéna 1. a 2. července.

* Kdo je Charlotte Salomon?

Charlotte byla německá židovská malířka. Pocházela z etablované rodiny, její otec byl lékař. Po přijetí norimberských zákonů a dalším zhoršování situace ji tatínek poslal za jejími prarodiči, kteří žili na jihofrancouzském pobřeží. Osamělá Charlotte tam zjistila, že smyslem jejího života by mělo být podat svědectví o třicátých letech v Německu z pohledu dospívající dívky. Vytvořila sérii kvašů, kterých namalovala během jednoho roku asi čtrnáct set. Necelých osm set z toho vybrala a sestavila do jakési obrazovo-textové publikace. Tyto kvaše zabalila a předala je jednomu lékaři se slovy. „Dávejte na ně pozor, je to celý můj život.“ Druhý den ji zatklo gestapo a odvezlo ji nejprve do sběrného tábora a posléze do Osvětimi, kde krátce potom zahynula.

* V jaké fázi jste začal na hudbě k inscenaci pracovat?

Dostala se ke mně už první verze libreta, jak ho vytvořil kanadský herec a libretista Alon Nashman. Poté jsme se s ním a anglickou režisérkou Pamelou Howard tři roky scházeli a společnými silami to dílo dotvářeli.

* Jakou hudbu jste složil?

Snažili jsme se nepředjímat konec, protože Charlotte zachytila i komické scény, inscenace obsahuje vysloveně kabaretní scény z Berlína třicátých let. Ale jsou tam i smutné a tragické okamžiky. To, co divák potřebuje, je kontrast. Nejde vytvořit ponurou věc od začátku až do konce, bylo by to jak proti duchu předlohy, tak proti mému estetickému ideálu.

* Kde všude se bude inscenace hrát?

Několik předpremiér jsme měli v Torontu, jedno představení v Tchaj-Pej. Letošní miniturné začalo 1. června v Torontu, dále tři představení v Tel Avivu, poté jede do Lvova a do Kyjeva, 1. a 2. července se hraje v Praze na Nové scéně a závěr tohoto turné bude na Smetanově Litomyšli 5. července.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz