Česká filharmonie s Dvořákem, Smetanou, Mahlerem a Byčkovem 

Search
Close this search box.

WEB, Datum: 21.03.2023, Zdroj: klasikaplus.cz, Datum importu: 21.03.2023 12:47, RU/den: 10 000, AVE: 5 000,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,11

Tematické duplicity: Ostatní, Kultura a cestovní ruch, Smetanova Litomyšl

„Českou filharmonii podle Byčkova v Japonsku milovali snad ještě dříve, než vznikla.“

„Smetanovy dvousté narozeniny oslaví orchestr za rok v březnu vydáním nové nahrávky Mé vlasti pod vedením Semjona Byčkova.“

„Byčkov se vedle českého repertoáru bude věnovat také pokračování mahlerovského projektu – uvádění a natáčení všech jeho symfonií.“

Příští sezonu zasvětí Česká filharmonie výrazněji než jindy české hudbě. Už letos na podzim nabídne sérii koncertů s nejznámějšími díly Antonína Dvořáka, další zvýrazněné programy budou následovat na jaře roku 2024, ve kterém uplyne 200 let od narození Bedřicha Smetany. Tvorbu tuzemských klasiků chce těleso prezentovat v Roce české hudby 2024 i mimo Prahu a v zahraničí. Vedle toho bude orchestr pokračovat v pozornosti věnované Mahlerovým symfoniím a přivítá řadu renomovaných uměleckých hostů. Premiéry současných děl, která soustavně objednává u žijících skladatelů, jsou však plánovány až na další sezóny.

K České filharmonii se v příští sezóně budou v pražském Rudolfinu pravidelně vracet oba hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a

Tomáš Netopil. Vedle nich se publikum může těšit, že se tam znovu objeví Simon Rattle, Giovanni Antonini a Franz Welser-Möst. Hvězdný debut s filharmonií se očekává v případě dirigentů Antonia Pappana, Tugana Sochijeva a Nicholase Kraemera. Rezidenčním umělcem bude klavírista András Schiff.

Šéfdirigent Semjon Byčkov, který ve funkci vstupuje v Praze do šesté sezóny, má už hned na jejím začátku řídit devět koncertů věnovaných výhradně hudbě Antonína Dvořáka – třem nejslavnějším koncertantním předehrám, třem instrumentálním koncertům a třem vrcholným symfoniím. Sólisty koncertů budou německo-americký houslista Augustin Hadelich, španělský violoncellista Pablo Ferrández a maďarsko-britský klavírista András Schiff. Byčkov a Česká filharmonie zavezou tento dvořákovský projekt i do Jižní Koreje a Japonska. Tři koncerty v tokijské Suntory Hall, které se při turné chystají, vypovídají nejen o skvělé mezinárodní pozici České filharmonie, kterou podle Byčkova „ …v Japonsku milovali snad ještě dříve, než vznikla… “, ale i o významu Dvořákovy hudby pro Japonce. Celou trojici koncertů v tomto sále podle šéfdirigenta měli dosud zřejmě jen dvě z těch úplně nejslavnějších světových těles – Berlínští a Vídeňští filharmonikové. Později, na jaře 2024, pojede Česká filharmonie s Dvořákem do Španělska, Belgie, Francie, Rakouska a Německa. Na konci roku 2024 ji pak čeká trojí vystoupení v newyorské síni Carnegie Hall.

Rok české hudby 2024 otevře v programu České filharmonie Novoroční galakoncert složený z děl českých skladatelů pod taktovkou Jakuba Hrůši a s houslistou Jiřím Vodičkou. V podání Olgy Kern koncert završí Gershwinova Rapsodie v modrém, která bude mít sto let od premiéry. Filharmonie pro rok 2024 chystá dvě koncertní provedení oper: jednoaktovky Ariadna od Bohuslava Martinů s dirigentem Tomášem Netopilem a Janáčkových Příhod lišky Bystroušky s Jakubem Hrůšou.

Smetanovy dvousté narozeniny oslaví orchestr za rok v březnu vydáním nové nahrávky Mé vlasti pod vedením Semjona Byčkova. Cyklus symfonických básní pak v červenci zahraje s Tomášem Netopilem na festivalu Smetanova Litomyšl. Ve skladatelově rodišti vystoupí v roce 2024 s filharmonií i Jakub Hrůša, která tam má řídit smetanovský zahajovací koncert a jeho operu Libuše. Pražskou sezonu České filharmonie na začátku léta příští rok tradičně ukončí Open Air koncert na Hradčanském náměstí. Petr Altrichter tam má představit široké veřejnosti vokálně-instrumentální skladby českých autorů.

Byčkov se vedle českého repertoáru bude věnovat také dalšímu Mahlerovi – pro koncertní provedení v Praze a Baden-Badenu i pro realizaci nahrávky nastuduje Symfonii č. 3, a to s německou mezzosopranistkou Christou Mayer. Dvacáté výročí vstupu České republiky do Evropské unie oslaví Byčkov s filharmoniky symbolicky – Devátou symfonií Ludwiga van Beethovena s Ódou na radost.

Pro vydavatelství Pentatone natočí orchestr se Semjonem Byčkovem Dvořákovy Symfonie č. 7, 8 a 9 a tři koncertantní předehry – V přírodě, Karneval a Othello. Pokud se týká mahlerovského projektu, jsou podle ředitele Davida Marečka ve dvou třetinách. V těchto dnech začínají studovat Šestou symfonii. Uvedou ji v Praze a v několika evropských městech a v červnu ji natočí.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz