Česká filharmonie uvede Mahlerovu „Šestou“ a bude i tradiční open-air 

Search
Close this search box.

WEB, Datum: 02.06.2023, Zdroj: klasikaplus.cz, Autor: Petra Hajská, Jens Gerber, Datum importu: 02.06.2023 10:50, RU/den: 10 000, AVE: 5 000,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,11

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch, Ostatní, Smetanova Litomyšl

Šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Semjon Byčkov se svým tělesem uzavře abonentní řady sté dvacáté sedmé sezóny trojím uvedením Symfonie č. 6 Gustava Mahlera. Z koncertů bude pořízena nahrávka pro hudební vydavatelství Pentatone, u něhož v podání prvního českého orchestru zatím vyšly Mahlerovy Symfonie č. 2, 4 a 5. Koncerty se konají ve Dvořákově síni Rudolfina od 7. do 9. června vždy od půl osmé večer. Po prvním z koncertů se posluchači budou moci setkat se Semjonem Byčkovem ve dvoraně Rudolfina, kde bude odpovídat na jejich dotazy a kde se také uskuteční autogramiáda jeho dosud vydaných nahrávek s Českou filharmonií.

Semjon Byčkov vysvětluje, že je Mahlerova šestá symfonie v pravém slova smyslu hluboce tragickým dílem. Zvláštní je, že v době, kdy ji Mahler psal, byl ve svém osobním životě velmi šťastný. Když symfonii dokončil a přehrál ji na klavír ženě Almě, propukla v pláč a řekla: „Jak můžeš napsat něco takového, když jsme tak šťastní?“ Brzy na to zemřela jejich dcera a Mahlerovi diagnostikovali nevyléčitelnou srdeční chorobu, byť tomu v osobním a rodinném životě v době tvorby symfonie vůbec nic nenasvědčovalo. Mahlerovu „Šestou“ šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie se svým orchestrem uvedl na přelomu března a dubna ve Štýrském Hradci, Vídni, Budapešti, Aix-en-Provence a na konci května v Lipsku v rámci Mahlerova festivalu.

Premiéra Symfonie č. 6 se konala 27. května 1906 v Essenu pod skladatelovým vedením. Česká filharmonie ji poprvé uvedla v lednu 1912 pod taktovkou Viléma Zemánka. Od té doby se k ní ovšem vrátila jen několikrát. Častěji ji publiku nabízel pouze Václav Neumann, který také koncem sedmdesátých let pořídil legendární nahrávku. Naposledy dílo v podání prvního českého orchestru zaznělo v Rudolfinu v roce 1994 pod taktovkou Leonarda Slatkina.

Večer 7. června se ve dvoraně Rudolfina po skončení koncertu domovského orchestru uskuteční setkání se Semjonem Byčkovem, které je určeno nejen pro držitele vstupenek na středeční koncert, ale i pro všechny ostatní zájemce. Ti si mohou zkrátit čekání medobraním na střeše Rudolfina, návštěvou komentované prohlídky výstavy Shifted Realities v Galerii Rudolfinum, poslechem nové nahrávky Mé vlasti v podání České filharmonie pod taktovkou Semjona Byčkova v Artparku Galerie Rudolfinum nebo open-air koncertem Pražského filharmonického sboru ve Valdštejnské zahradě.

Pražskou sezónu prvního českého orchestru uzavře tradiční open-air koncert na Hradčanském náměstí ve středu 21. června, kdy se k České filharmonii pod taktovkou dirigenta Keitha Lockharta připojí tenorista a loňský laureát Ceny Jiřího Bělohlávka Petr Nekoranec a nekonvenční trio Time for Three propojující Americanu, moderní pop a vážnou hudbu.

Ještě předtím bude Česká filharmonie pod vedením Tomáše Netopila hostovat na Mezinárodním hudebním festivalu Leoše Janáčka v Ostravě s Dvořákovou Stabat Mater, kterou o dva dny později provede i na Národním festivalu Smetanova Litomyšl. V zahraničí uzavře Česká filharmonie sezónu dvěma červencovými koncerty v Bad Kissingenu. Na nich mimo jiné zaznějí tři Dvořákovy předehry a jeho sedmá symfonie, kterou si pražské publikum v podání Semjona Byčkova bude moci vyslechnout hned na počátku příští koncertní sezóny České filharmonie.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz