Česká filharmonie zahájila 61. ročník Smetanovy Litomyšle

Search
Close this search box.

WEB , Datum: 14.06.2019 , Zdroj: operaplus.cz , Autor: Aleš Březina, Bedřich Smetana, Bohuslav Martinů

Mimořádně rozsáhlá je operní řada, která nabídne deset titulů. Umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský se těší například na nové nastudování

Dalibora od Bedřicha Smetany v provedení Národního divadla. „Bude to úplně nová inscenace a je skvěle pěvecky obsazená. K našemu festivalu tato opera neodmyslitelně patří, ostatně byl to právě Dalibor, který v roce 1949 Národní divadlo, když poprvé přijelo na festival, hrálo,“ říká Vojtěch Stříteský.

Velkým zážitkem pro něj bude opera Hry o Marii Bohuslava Martinů. Původní inscenaci Národního divadla, na níž pracovali dirigent Jiří Bělohlávek s režisérem Jiřím Heřmanem, nebylo možné na festival přemístit kvůli výšce kulis. Po odchodu do Brna Heřman vytvořil scénu nově pro potřeby festivalu. „ Je to udělané pro nás s projekcemi, videomappingem a se sbory, které budou zpívat z bočních arkád. Na to se opravdu převelice těším, “ doplňuje Stříteský.

Ze soudobé vážné hudby si hodně slibuje od nové opery Charlotte: Tříbarevná hra skladatele Aleše Březiny v podání kanadského soboru Theaturtle Toronto. Podle něj je komorní operní muzikál o židovské malířce Charlottě Salomonové, která zemřela v Osvětimi, zajímavá tematicky, navíc režisérka a scénografka Pamela Howardová vytvořila scénu v barvách obrazů židovské výtvarnice. Festival potrvá do 7. července. Podrobný program je zveřejněn na www.smetanovalitomysl.cz.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz