Česká televize natáčí tři dokumenty

Search
Close this search box.

6.6.2014    Mladá fronta DNES    str. 2   Příloha – Smetanova Litomyšl   

Česká televize během letošního ročníku Smetanovy Litomyšle pořídí pro své vysílání záznam koncertu Symfonické tance českých klasiků.

 

            V průběhu festivalu však bude také sbírat materiál pro tři dokumenty. Jeden se bude zabývat fenoménem open air festivalu v památce UNESCO, zachytí zejména zákulisí a složitost přípravy festivalu konaného mimo běžné koncertní sály.

Druhý dokument bude stopovat vznik skladby Na cestě z Litomyšle, rozvíjející krátký motiv ze zápisníku Bedřicha Smetany. „Zazní světová premiéra skladby Na cestě z Litomyšle, kterou na naši objednávku píše skladatel Lukáš Hurník,“ uvedl dramaturg operního festivalu Vojtěch Stříteský. Smetana se do Litomyšle ve svém životě vrátil jen dvakrát. V září roku 1867 přijal pozvání děkana Šanty a na jednu noc se zastavil v Litomyšli. Při cestě vlakem z Litomyšle do Prahy si poznamenal do zápisníku pár tónů s poznámkou „Září 867 na cestě z Litomyšle“.

            Tématem třetího dokumentu je podobnost osudů Lukášových pašijí a piaristického chrámu. Obě barokní památky byly několikrát zničeny a vždy se zpátky vrátily do života. Poslední jejich společné „vzkříšení“ proběhne právě v rámci 56. Smetanovy Litomyšle.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz