České předsednictví EU startuje v Litomyšli. Na jednání s vládou nedorazí šest eurokomisařů

Search
Close this search box.

WEB, Datum: 01.07.2022, Zdroj: lidovky.cz +1, Autor: Iveta Křížová, Lidovky.cz, Datum importu: 01.07.2022 05:22, Celková návštěvnost: 8 940 000, RU/měsíc: 1 855 023, RU/den: 244 802, Rubrika: Domov, AVE: 35 000,00 Kč, Země: Česko, GRP: 2,72, Návštěvy za měsíc: 8 900 000

Tematické duplicity: Ostatní, Kultura a cestovní ruch

Obsahové duplicity: 01.07.2022 – Lidové noviny

Česko se oficiálně ujímá půlroční „vlády“ nad Evropskou unií. Předsednický post přebírá od Francie v Litomyšli, kam na mimořádné zasedání s českou vládou dorazí i zástupci Evropské komise. Byť původně Češi věřili, že dorazí celá unijní exekutiva, téměř čtvrtina eurokomisařů si nechá českou slávu ujít.

Ze sedmadvacetičlenného týmu předsedkyně Ursuly von der Leyenové, která do Česka přijede, se z různých důvodů omluvilo z účasti na slavnostním zahájení českého předsednictví šest politiků.

Nedorazí například ani šéf unijní diplomacie Josep Borrell či vlivný místopředseda Komise odpovědný za klimatickou politiku Frans Timmermans. Chybět budou i komisaři a komisařky zodpovědné za rozpočet, rozšíření, mezinárodní partnerství a rozvoj či vzdělání a kulturu.

Na zahájení do Litomyšle nepřijedou ani zástupci Pražského hradu. „Je to akce vlády, účast prezidenta či jeho kancléře není nutná,“ řekl pro Lidovky.cz šéf hradního zahraničního odboru Rudolf Jindrák.

Prezident Miloš Zeman se nicméně podle zjištění serveru Lidovky.cz zúčastní slavnostního koncertu Pražské komorní filharmonie (PKF) k zahájení předsednictví, který se uskuteční za účasti všech členů vlády v pražském Rudolfinu 8. července. Zeman by dokonce měl vystoupit i s projevem.

S mottem Evropa jako úkol se Češi od začátku předsednictví pustí do toho, co sedmadvacítku nejvíce trápí. A tím je válka na Ukrajině a všechny její důsledky. Jedním z nich je i prudké zdražování energií, jež na podzim pocítí většina evropských domácností a firem. Úkolem nejen českých politiků tak bude zajistit, aby lidé v EU měli v zimě čím topit.

„Domácnosti se určitě nemusejí bát, že by příští zimu mrzly,“ zdůraznil pro Lidovky.cz Mikuláš Bek (STAN), ministr pro evropské záležitosti.

Na koncertě, který se uskuteční příští pátek v pražském Rudolfinu, zazní například skladba Zrození od Jana Kučery, hymna Evropské unie či hymna České republiky. Svoji světovou premiéru zde zažije i autorská skladba Tomáše Kača připravená speciálně pro předsednictví. Akce bude přenášena Českou televizí. Podobný koncert se uskuteční 21. září i v Bruselu v prostorách kulturního centra Bozar.

Den plný debat i kultury

V Litomyšli bude v pátek česká a unijní vláda jednat o prioritách českého předsednictví, dotknou se bezesporu i dalších aktuálních témat, která mohou šestiměsíční vedení Rady EU významně ovlivnit. Kromě ministrů si návštěvu Komise nenechají ujít ani ostatní české politické špičky.

Vedle politických debat se v Litomyšli blýskne i kultura. V Klášterních zahradách zahájí ministr Bek výstavu Dospěli jsme v EU. Putovní přehlídka fotografií vznikla při příležitosti oslav 18 let členství České republiky v EU, v průběhu předsednictví se bude přesouvat po všech krajích. V Litomyšli zůstane tři týdny.

Večer se uskuteční na nádvoří litomyšlského zámku slavnostní Koncert pro Evropu, na němž Česká filharmonie zahraje Smetanovu symfonickou báseň Z českých luhů a hájů, Sukovu Pragu a Brahmsův první klavírní koncert. Před jeho začátkem ještě vystoupí se zdravicí předseda vlády a předsedkyně EK.

Všechny členské státy Evropské unie se pravidelně na rotační bázi střídají v šestiměsíčních předsednictvích v Radě Evropské unie. Úkolem předsednických států je určovat agendu a priority Rady EU, řídit její zasedání, hledat kompromisy mezi jednotlivými státy, ale také zastupovat Unii na jednáních s ostatními institucemi EU a vnějšími partnery. Aby byla zajištěna kontinuita, tvoří členské státy předsednická tria, jež připravují společný program.

V triu s Francií a Švédskem

Česko tvoří trio s Francií, která bloku vládla v první polovině letošního roku, a se Švédskem, jež převezme velení od 1. ledna 2023. Tento systém byl zaveden Lisabonskou smlouvou v roce 2009. Trojice předsednictví vymezuje dlouhodobé cíle a připravuje společný program, v němž jsou stanovena témata a hlavní otázky, jimiž se bude Rada zabývat v průběhu osmnáctiměsíčního období. Na základě tohoto programu pak každá ze tří zemí připravuje vlastní podrobnější šestiměsíční program.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz