Českokrumlovské hudební léto

Search
Close this search box.

7.7.2015    Haló noviny    str. 10   Servis, tv programy (the)      

Zatímco ve východočeské Litomyšli úspěšně skončil mezinárodní operní festival k poctě tamního rodáka Bedřicha Smetany, pořadatelé českokrumlovské multižánrové letní hudební přehlídky finišují v přípravách na její 24. ročník. Jako první se na Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov (MHF) letos představí sopranistka Sumi Jo.

 

            Korejská umělkyně není českému publiku neznámá. Zazářila před čtyřmi roky na Smetanově Litomyšli coby hvězda mimořádného formátu. »Pěvkyně nabídla všechny očekávané přednosti: koloraturní lehkost, intonační jistotu, ale i něhu či naopak šarm. Tedy dokonale inteligentní projev hodný operní veličiny mezinárodního věhlasu,« čteme v obsáhlé recenzi po jejím litomyšlském vystoupení roku 2011. »Umělkyně je na vrcholu své kariéry. Svůj hlas ovládá dokonale, stejně tak je schopna měnit pohybové finesy přesně v duchu notového zápisu či obsahu libreta. Korejka ve vzdušně rozvlněném a průzračně lehkém projevu tvořila všechny náročné pasáže ve vzácně vyrovnané poloze. Měkce chvějivě, až asijsky něžně, přesto s perfektní technickou přesností, zcela bez vibráta, forzí či efektností operní primadony,  naopak s elegancí i citem. Litomyšlský hvězdný večer pěvkyně Sumi Jo vysoce přesáhl prestiž ‚lokálního festivalu‘. Jednalo se o kreaci mezinárodní úrovně,« uvedl recenzent.

            Českokrumlovský festival bude zahájen 17. července recitálem právě pěvkyně Sumi Jo. Přehlídka samozřejmě nabídne i další lákavé příležitosti. »Hned druhý den po zahájení se v Zámecké jízdárně představí Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou španělského dirigenta Manuela Hernándeze-Silvy. Stálí návštěvníci si možná vzpomenou, že tento temperamentní umělec na festivalu dirigoval v roce 2007 Orffovo dílo Carmina Burana a v roce 2012 koncert klavíristy Konstantina Ščerbakova. Letošní program nese název Pocta P. I. Čajkovskému, od jehož narození letos uplynulo 175 let. Zazní proto skladby zejména tohoto velikána. Ti, kdo přijedou  na zahajovací víkend festivalu, mohou tedy spojit zážitek z operního recitálu s koncertem symfonickým,« sdělila nám tisková mluvčí MHF Mirka Štípková.

Českokrumlovský festival nabídne i další symfonické koncerty. Za doprovodu Jihočeské komorní filharmonie vystoupí houslista Václav Hudeček společně s klavíristou Janem Simonem, lákadlem je i vystoupení houslisty Pavla Šporcla. Představí se také úspěšní mladí interpreti, především Carmine Miranda a Ji Man Wee. Historický Maškarní sál bude opět nádherným a inspirativním prostorem pro komorní večery. Kromě klasické hudby nabídka obsahuje i jiné žánry – muzikál, argentinské tango či hudebně-gastronomický Kubánský večer.

 

Foto popis| Sopranistka Sumi Jo

Foto autor| FOTO – archiv festivalu Smetanova Litomyšl/František RENZA

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz