Chopin stále oslovující

Search
Close this search box.

4.3.2010 Haló noviny str. 12 Z kultury (the)
Nedávné dvousté výročí narození polského skladatele Fryderyka Chopina, jedné z největších osobností světové hudby, se stalo příležitostí k ojedinělým oslavám nejen v samotném Polsku, kde se uskutečnila řada výjimečných akcí včetně výstav.
Řada pozoruhodných aktivit proběhla také u nás, jiné se teprve připravují, například v programových plánech hudebních festivalů Pražské jaro (PJ) či Smetanova Litomyšl.
Pražské publikum se může do konce koncertní sezony těšit také na koncerty a recitály několika slavných pianistů, kteří nezřídka připomenou rovněž odkaz Chopinův. Po špičkovém pianistovi a dirigentovi Danielu Barenboimovi vzdají hold slavnému polskému tvůrci klavírní tvorby také další světoznámí interpreti. Za koncertní křídla v Praze usednou například pianisté Garrick Ohlsson, Murray Perahia, Jefim Bronfman či světoznámý Ivan Moravec.
Přehlídku hvězdných pianistů nabídne v květnu především mezinárodní hudební festival Pražské jaro. Jednou z hvězd bude i renomovaná polská interpretka Ewa Kupiecová.
»Budeme vyloženě slavit pianistické hody. Uslyšíme
tři slavné chopinovské interprety,« uvedl dramaturg přehlídky PJ Antonín Matzner. Kupiecová například u příležitosti letošního Chopinova výročí přednese originální verze skladatelových obou klavírních koncertů v doprovodu Pražákova kvarteta a kontrabasisty České filharmonie Jiřího Hudce. Dvakrát v Praze vystoupí světoznámý Garrick Ohlsson, někdejší vítěz varšavské mezinárodní Chopinovy soutěže. Představí se letos s programem vyloženě chopinovským.

Foto popis| V příletové hale varšavského letiště pasažery vítají grafiky českého výtvarníka Osvalda Klappera. Výstava Chopin vesele je součástí maratonu kulturních akcí, které provázejí oslavy 200. výročí narození polského hudebního skladatele Fryderyka Chopina.
Foto autor| FOTO – ČTK/Hana BRUSOVÁ

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz