Chrám je po kolaudaci, pár věcí k dokonalosti mu chybí

Search
Close this search box.

6.6.2014    Svitavský deník    str. 1   Titulní strana PETR ŠILAR    

Litomyšl–Koncem května byl zkolaudován piaristický kostel na zámeckém návrší. Nic tak nebrání tomu, aby se zde 15. června uskutečnila mše svatá, celebrovaná kardinálem Miroslavem Vlkem. Během obřadu dojde také k žehnání kostela.

 

Práce v kostele ovšem nekončí. Chybí některé obrazy, boční oltáře a také varhany. Do mše nezbývá moc času, a tak dělníci dodělávají, co se dá. Jedná se o spáry na podlaze a osadili také další dřevěné lavice. „Pracuje se také na dvou velkých oltářích a stihnout bychom měli rovněž postranní oltář svatého Mansveta, Josefa Kalasánského a svaté Anny,“ doplnil výčet prací Antonín Dokoupil, pracovník investičního odboru městského úřadu.

Smutnou zprávou ovšem je, že navzdory úsilí pracovníků, se nepodaří všechny oltáře nainstalovat. „Ukázalo se, že obrazy, které jsou jejich součástí a byly již zrestaurované, se dlouhým ležením na zámku prověsily,“ řekl Antonín Dokoupil. Zvláštní kapitolou jsou i varhany, které prošly rozsáhlou rekonstrukcí. Skříně a píšťaly jsou sice dovezené v Litomyšli, ale na jejich zvuk si všichni návštěvníci chrámu budou muset ještě nějaký čas počkat.

            „Dokud nenastěhujeme veškerý mobiliář, tak nebude možné nástroj naladit,“ vysvětlil místostarosta Radomil Kašpar. Sochy i umělecká díla v prostoru mění akustiku chrámu .

str. 2 Chrám je po kolaudaci, pár věcí k dokonalosti…

 

dokončení ze str. 1 Chrám Nalezení svatého kříže byl zkolaudován. I když není zcela hotový, tak se plánované akce v něm uskuteční. Chybí některá umělecká díla a vybavení, včetně varhan.

            Podle prvních předpokladů nezazní varhany v letošním roce, neboť došlo při stavbě k několika komplikacím.

            „Byla zrušena dvě výběrová řízení, takže se vše prodloužilo. Zdržení řešíme za pochodu s památkáři. Co se týká varhan, tak organolog bude muset počkat nejspíše do března či dubna,“ vysvětlil starosta Litomyšle Michal Kortyš.

 

Přístupná krypta

 

Jako jediná ze tří hrobek bude přístupná veřejnosti ta uprostřed hlavní lodi chrámu. To ovšem nebrání diskusi o tom, k čemu bude využívána a zda v ní bude umělecký objekt. V úvahu přichází dílo od výtvarníka Václava Ciglera. Toho zaujal prostor s klenbami a sloupy. „Výtvarník zde navrhuje skleněnou kostku, která by měla evokovat temnou hlubinu,“ popsal dílo Antonín Dokoupil.

            Krypta však nebude otevřena podle posledních dohod neustále. „Přeci jen je to prostor, se kterým se musí zacházet opatrně. Určitě k tomuto tématu povedeme diskuzi,“ doplnil místostarosta Radomil Kašpar.

            Zatímco o výtvarném díle v kryptě není jasno, tak o sloupu a zrcadlu z dílny Václava Ciglera je rozhodnuto. „Našel se mecenáš, který výtvarné objekty zaplatí,“ oznámil Radomil Kašpar. Je určitě potěšující, že sponzorem je obyvatel Litomyšle. „Skleněný trojboký hranol z optického skla zavěšený ze středu kupole bude vytvářet duhu jako biblický symbol. Pod ním bude skleněná plocha, která má připomínat vodní hladinu,“ popsal svá díla Václav Cigler.

 

Kříž chybí

 

Jeho nápad s laserovým křížem uprostřed kostela prozatím nebude uskutečněn. Městu se nepodařilo sehnat sponzora. V současnosti lze v Litomyšli obdivovat pouze Ciglerův skleněný kříž, umístěný na střeše Nového kostela Církve bratrské.

            Do kostela se podívali první návštěvníci během otevření lázeňské sezony a také během Noci kostelů. „Někteří ukápli i slzu, neboť nevěřili, že se opraveného kostelu dožijí,“ řekla tisková mluvčí Litomyšle Michaela Severová. Radost z dokončených prací neskrývali ani představitelé města. „Když jsem byl v kostele poprvé, tak byly varhany zdevastované a uprostřed kostela stálo zaparkované rezaté auto,“ podělil se o své vzpomínky Radomil Kašpar.

 

Prohlídky

 

Chrám bude přístupný během představení festivalu Smetanova Litomyšl, který začíná příští týden. „Máme v plánu organizovat pro veřejnost prohlídky od půlky června. Bohužel však nemůžeme z důvodu dokončovacích prací vzít návštěvníky do věží kostela a k varhanám. Zde chybí zábradlí, které je jejich součástí,“ potěšil dobrou zprávou David Zandler, ředitel organizace Zámecké návrší.

            Chátrající chrám byl průběhu druhé poloviny dvacátého století zdevastován a na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let málem určen k demolici. V roce 1995 došlo k opravě věží a fasády. Celkové vnitřní rekonstrukce se dočkal až díky projektu revitalizace zámeckého návrší, která by měla být dokončena v příštím roce.

 

„Dokud nenastěhujeme veškerý mobiliář, tak nebude možné nástroj naladit.“

 

Radomil Kašpar, místostarosta

 

Foto popis| PŘED TŘEMI lety se podobal kostel staveništi, ve kterém nebylo bezpečné se pohybovat. V současnosti návštěvníci mohou projít bez obav a fotit krásné nové prostory.

Foto autor| Foto: Deník/ Petr Šilar

Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz