Co přinese festival Smetanova Litomyšl?

Search
Close this search box.

9.3.2016    Moderní obec (newsletter)    str. 3      

Letošní 58. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl se bude konat od 9. června do 3. července. Na programu je 35 pořadů, z toho 11 operních. Připraveno je téměř třicet tisíc vstupenek, které se začnou prodávat 2. března, symbolicky v den narození hudebního skladatele Bedřicha Smetany.

 

            „Rozpočet festivalu je 30 milionů korun, krajský příspěvek 1,65 mil. Kč. Dotaci však zvýšilo město Litomyšl a podařilo se získat vyšší grant od Ministerstva kultury. Podíl veřejných zdrojů nyní činí 30 % a struktura pokrytí rozpočtu se tak dostala do ideálního poměru 40 % výnos ze vstupného, 30 % sponzoři a mecenáši a 30 % subvence,“ upřesnil předseda správní rady obecně prospěšné společnosti Smetanova Litomyšl Roman Línek. Jak uvedl starostaLitomyšleRadomilKašpar, roste zájem mecenášů o spolupráci se Smetanovou Litomyšlí.

            Jaký bude program 58. ročníku Smetanovy Litomyšle? Kromě světových titulů (Verdi, Gounod, Bellini a Bizet) se podařilo zajistit dvě opery Bedřicha Smetany. Brněnská Janáčkova opera se představí Hubičkou a ostravské Národní divadlo moravskoslezské připravuje Branibory v Čechách. Dvořákova opera Čert a Káča bude uvedena v podvečerním čase, aby ji mohli navštívit i rodiče s dětmi. V přírodním divadle u zámku Nové Hrady jako součást barokního večera tentokrát zazní novodobá premiéra Míčovy opery Operosa Terni Colossi Moles v provedení Ensemble Damian. Zásadními projekty 58. ročníku festivalu budou Mahlerova Symfonie č. 8 Symfonie tisíců, v provedení třísethlavého ansámblu, scénické provedení Mše Leonarda Bernsteina se skvělou světelnou a technickou výpravou – v režii bratrů Cabanových se v něm představí Vojtěch Dyk a řada dalších zpěváků.

            Pro komorní koncerty bude festival opět plně využívat renovované prostory zámeckého návrší a litomyšlské chrámy.

            Mezi speciality letošního programu bude patřit premiéra mimořádného koncertního a tanečního pořadu, v němž mezzosopranistka Dagmar Pecková složí poctu Kurtu Weillovi. Na Smetanově Litomyšli se poprvé představí zpěvačka Aneta Langerová v doprovodu symfonického orchestru. Velké finále, již tradiční vrchol festivalu, bude připomenutím 70. výročí litomyšlského koncertu České filharmonie, která zde pod taktovkou Rafaela Kubelíka přednesla Mou vlast v neděli 23. června 1946 v rámci hudebních slavností, označených již jako „Smetanova Litomyšl I“.

            Vstupenky budou k dispozici v prodejní síti Ticketportal a on-line na http://www.smetanovalitomysl.cz.

 

Foto popis|

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz