Co vás na festivalu nejvíc láká?

Search
Close this search box.

19.2.2016    Mladá fronta DNES    str. 5   Příloha – Smetanova Litomyšl

 

 

Celý rok se na festival v Litomyšli těším

 

Tomáš Halík kněz, teolog

 

Návštěva Smetanovy Litomyšle, možnost každodenně naslouchat skvělé hudbě, setkat se s přáteli a sloužit slavnostní mši na závěr festivalu patří po mnoho let pro mne k závěru akademického roku a vstupu do zasloužených prázdnin.

Celý rok se na ty dny těším. Také letos je nabídka velmi bohatá – ale pokud bych si měl vybrat jedno představení, byla by to velkolepá Bernsteinova Mše. Poprvé jsem ji slyšel na nádvoří Pražského hradu někdy v době ještě prosycené euforií z návratu svobody a mám ji s tou opojnou atmosférou spojenou.

 

Budou hrát mí favorité. Garantuji výsostný zážitek

Hana Maciuchová herečka

 

Vybrat jen jeden titul v tak lákavém, žánrově bohatém programu Smetanovy Litomyšle 2016 je neregulérní úkol. Má duše se začala vznášet už jen představou všech koncertů, které se uskuteční v Piaristickém chrámu. Na zámeckém nádvoří slyšet Belliniho Normu, Gounodova Romea a Julii, vidět představení Barocco & Carmina Burana, Bernsteinovu Mass a další! Tak vybírám Zahajovací koncert výjimečného festivalu. Smetanu, Mozarta, Beethovena. Budou hrát mí favorité, Dvořákovo trio, Pražská komorní filharmonie s Petrem Altrichterem a Marií Fajtovou. Garantuji výsostný zážitek!

 

Mahler, Vicens, Byrneová a připomínka Kubelíka

Jiří Grygar astronom a astrofyzik

 

Z naprosto báječného festivalového menu bych vybral tři události: Gustav Mahler: Symfonie tisíců, protože to je podle mého Mahlerův majstrštyk. Dále Galakoncert Celiny Byrneové a Alexe Vicense, protože jako astronom o to více vnímám obě hvězdy koncertu. Na závěr Velké finále jako připomínku Rafaela Kubelíka a I. ročníku Smetanovy Litomyšle, ale také kvůli dirigentovi Jakubu Hrůšovi, který je důstojným pokračovatelem velkého umělce a českého vlastence, jenž Mou vlast dirigoval v květnu 1990 na Staroměstském náměstí v Praze po dlouhých 42 letech pobytu v exilu.

 

Bernstein v podání Vojty Dyka a Česká filharmonie

Dagmar Pecková operní pěvkyně

 

Samozřejmě upozorním především na můj koncert Cabaret Epoque, protože tam uslyšíte Peckovou jinak. Dále mě velmi láká Bernsteinova Mass v podání Vojtěcha Dyka a v režii bratří Cabanů. A jak jinak! Závěrečný koncert České filharmonie pod taktovkou Jakuba Hrůši jako reminiscence založení festivalu bude určitě důstojné a jediné možné zakončení. 70 let. To to utíká.

 

Na přehlídce jsem se seznámil s Dagmar Peckovou

Miroslav Zikmund cestovatel

 

V roce 2008 jsem měl právě na Smetanově Litomyšli možnost se poprvé osobně setkat a seznámit se s paní Dagmar Peckovou. Léta sleduji a obdivuji, jak nenechává svůj život volně plynout, ale hledá nové příležitosti a srší nápady. Objevuje neprobádané kouty krajiny hudby, což je mi velmi blízké. Rád bych proto navštívil její letošní koncert s písněmi Kurta Weilla. Ale nevím, zda mi to vyjde. Čas tak letí a já toho musím ještě tolik stihnout!

 

Nenechám si ujít vystoupení Anety Langerové a úvodní koncert

René Zavoral ředitel Českého rozhlasu

 

Návštěvníkům Smetanovy Litomyšle bych rád doporučil zejména Mahlerovu Symfonii tisíců v podání rozhlasových symfoniků pod taktovkou jejich šéfdirigenta Ondreje Lenárda. A to nejen proto, že stojím v čele instituce, jejíž pevnou součástí SOČR je. Jsem totiž přesvědčen, že tento večer bude patřit k nejkrásnějším v letošním programu festivalu. Nenechám si určitě ujít ani Anetu Langerovou za doprovodu stejného tělesa či zahajovací koncert v režii PKF. A jako laického milovníka opery mě samozřejmě lákají Verdiho La Traviata nebo Bizetova Carmen.

 

Vyhlížím Mahlerovu Symfonii tisíců

Olbram Zoubek výtvarník

 

Po celý rok chodíme v Praze na koncerty České filharmonie, Spolku pro komorní hudbu a PKO. Bez této hudby by se mi žilo mnohem hůř. Ale koncerty Smetanovy Litomyšle jsou pro mne něco jiného. Konají se v prostoru, který jsem ohmatal doslova centimetr po centimetru při restaurování sgrafit. A navíc mají neopakovatelnou atmosféru. To aplaudování ve stoje třeba po Smetanově Mé vlasti nebo po Orffově Carmině Buraně je součástí hudebního zážitku. A na to celé se zase letos těším.

A když jmenovitě, tak nejvíce na Mahlerovu Symfonii tisíců.

 

Stará opera na zámku bude bonbonkem silného ročníku

Pavel Kysilka ekonom

 

Nejlepší by asi bylo se na ty čtyři týdny do Litomyšle přestěhovat! Každopádně se vedle vydatné řádky oper budu těšit na zahajovák, pak na Mahlerovu „tisícovku“, Bernsteinovu mši, sto smyčců a Mou vlast s Jakubem Hrůšou. A určitě si nenechám utéct kombinace staré hudby s Messiaenem v Kapitulním chrámu a baroka s Orffem jako hudebního základu pro ostravský balet. No a čeští piaristé ve skvěle zrekonstruovaných „Piaristech“ a stará opera u Kučerů v nádherných Nových Hradech budou bonbónkem tohoto extrémně silného ročníku Smetanky.

 

Foto popis|

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz