ČRo D-dur: Výroční večer s Dutilleuxem, nový Netopil i zkoušky Jiřího Bělohlávka

Search
Close this search box.

WEB, Datum: 19.05.2023, Zdroj: klasikaplus.cz, Autor: Jindřich Bálek, Datum importu: 19.05.2023 16:42, RU/den: 10 000, AVE: 5 000,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,11

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch

„Postavení pana Dutilleuxe ve francouzské hudbě bylo hrdě osamocené. Stál mezi Olivierem Messiaenem a Pierrem Boulezem, ale nebyl ovlivněn ani jedním.“

„A pak dvě Dvořákova klavírní tria, Trio č. 1 a Dumky, na té novější v pořadí druhé nahrávce Guarneri tria z roku 2009. Je to pozoruhodný dokument společné sehranosti a zralosti.“

„Netradiční víkendová návštěva. Ta je totiž sestavena z nahrávek, které vznikaly s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem během natáčení dvořákovského kompletu i během zkoušek na vybrané koncerty. Zachycuje vzácné období, kdy se Bělohlávek vrátil do čela filharmonie a práce se mu začala dařit.“

Stanice D-dur Českého rozhlasu vysílá výhradně klasiku, a to 24/7, tedy nepřetržitě. Hudbu vybírají, ohlašují a přibližují konkrétní lidé s jedinečným zázemím, preferencemi a vkusem. Ve všední dny „od čtyř do osmi“ je v projektu Klasika na dosah dokonce prostor pro nenápadné vzdělávání. Stanice s hudebním názvem je pro portál KlasikaPlus.cz synonymem pro „samou hudbu“. Pravidelně proto nahlíží do jejího vysílání. Co tedy D-dur nabízí v týdnu od 22. 5. do 28. 5. 2023?

V pondělí 22. května uplyne 10 let od smrti francouzského skladatele Henriho Dutilleuxe, jedné z nejpozoruhodnějších skladatelských osobností druhé poloviny 20. století. Stanice D dur mu věnuje pondělní večer od dvaceti hodin. Jeho tvorba není rozsáhlá, ale svým významem a přínosem se řadí za Ravela či Debussyho, na jejichž odkaz svébytně navazuje. Komponoval pro nejvýznamnější hudebníky, nejen pro Mstislava Rostropoviče, ale také pro Annu Sophii Mutter, Charlese Muncha, Georga Szella či Simona Rattla. Významný publicista v New York Times napsal: „Postavení pana Dutilleuxe ve francouzské hudbě bylo hrdě osamocené. Stál mezi Olivierem Messiaenem a Pierrem Boulezem, ale nebyl ovlivněn ani jedním z nich, ačkoli se o jejich práci zajímal… jeho hlas, poznamenaný smyslně zvládnutou harmonií a barvou, byl jeho vlastní. “ Těšit se můžeme nejen na violoncellový koncert s Mstislavem Rostropovičem, zazní obě skladatelovy symfonie i písňové cykly s Renée Fleming a díla komponovaná pro legendárního švýcarského mecenáše Paula Sachera.

V pondělí též stojí za pozornost rozhlasová nahrávka Haydnovy Symfonie č. 97 s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem, která v 10:03 předznamená stěžejní víkendový program. Velkou pozornost věnuje stanice novým nahrávkám, jedna z nich je na programu v 10:28, konkrétně Pavel Haas Quartet a Danjulo Ishizaka přednesou Schubertův „violoncellový“ Kvintet C dur. A kdo chce slyšet v čase Pražského jara jeden z nejklasičtějších snímků Mé vlasti s Václavem Neumannem, ať naladí ve 14:04.

V úterý od 9:10 nepřeslechněte zapomenutý poklad české hudby, Josefa Bohuslava Foerstera a jeho Cyrana de Bergerac s Českou filharmonií a Gerdem Albrechtem. A hned poté v 9:54 geniální melodram Jiřího Antonína Bendy Ariadna na Naxu s Komorní filharmonií Pardubice a Jitkou Molavcovou v titulní roli. Po obědě věnujte pozornost dvěma velkým klavíristům, od 12:13 Apassionata s Lang Langem a od 14:40 Tři části z Petrušky s Mauriziem Pollinim. Od 20:19 si nenechte ujít půvabnou krátkou operu Georga Friedricha Händela Acis a Galatea pod taktovkou čerstvého osmdesátníka Johna Eliota Gardinera. Ojedinělá symfonická báseň Psyché Cesara Francka je na programu ještě ve 22:33.

Středeční program ráno začne další novou nahrávkou Bachovy Orchestrální suity č. 2 h moll s houslistkou Isabelle Faust a Akademií pro starou hudbu Berlín. V 12:37 zazní jiná novinka, raný Klavírní kvartet c moll Roberta Schumanna v podání Dvořákova klavírního kvarteta. A v 15:01 sáhneme do osmé knihy Monteverdiho madrigalů a Magdalena Kožená zazpívá proslulý Souboj Tancreda s Clorindou, tedy dílo předznamenávající vznik opery. Výjimečná série nových nahrávek je připravena i na večer, nejprve od 20 hodin Slovanské tance s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem – už se blížíme k mimořádné víkendové návštěvě. A pak dvě Dvořákova klavírní tria, Trio č. 1 a Dumky, na té novější v pořadí druhé nahrávce Guarneri tria z roku 2009. Je to pozoruhodný dokument společné sehranosti a zralosti. Hlavní novinka přijde ovšem až po půl jedenácté, jedna ze čtyř Mahlerových symfonií, které v Essenu s místní filharmonií natočil Tomáš Netopil. Půjde konkrétně o Symfonii č. 6, která měla v Essenu premiéru.

Ve čtvrtek připomeňme, že od půlnoci reprízujeme Tannhäusera k wagnerovskému výročí s Wolfgangem Windgassenem a Birgit Nilsson. Málo hraný Vítězslav Novák a jeho symfonická báseň O věčné touze na historické nahrávce s Karlem Šejnou je na programu v 10:35. V 13:16 sáhneme do klasického kompletu Mozartových symfonií Karla Böhma k radostné Symfonii č. 29 A dur. Další dvě nahrávky Jiřího Bělohlávka, opět dvořákovské, jsou připraveny na odpoledne a večer. Nejprve to bude v 15:17 Houslový koncert s Josefem Špačkem ještě jako koncertním mistrem České filharmonie. A od 22:09 Svatební košile s Evou Urbanovou a Ivanem Kusnjerem.

Z pátečního dopoledne lze doporučit historickou nahrávku Rachmaninovova Klavírního koncertu č. 2 s Taťánou Nikolajevou. A po poledni v 12:30 opět Monteverdiho madrigaly ze sedmé a deváté knihy na jedné z mála nahrávek české provenience. Večer pak dvě pozoruhodná klasická díla druhé poloviny 20. století. Jednak od 20:32 Příběh o lásce a smrti Korneta Kryštofa Rilka pro alt a symfonický orchestr od autora Franka Martina. A poté ve 21:32 poslední Šostakovičovu Symfonii č. 15 v úpravě pro housle, violoncello, klavír, celestu a bicí nástroje v podání ansámblu v čele s Gidonem Kremerem.

A teď už netradiční víkendová návštěva. Ta je totiž sestavena z nahrávek, které vznikaly s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem během natáčení dvořákovského kompletu i během zkoušek na vybrané koncerty. Zachycuje vzácné období, kdy se Bělohlávek vrátil do čela filharmonie a práce se mu začala dařit. Publicista Tomáš Černý sestavil mozaiku z mnoha hodin záznamu, které díky Bělohlávkově velkorysosti mohly vzniknout. Poslouchejte v sobotu i neděli od devíti do dvanácti nebo noční reprízy.

Opera bude v celé kráse francouzského baroka v interpretaci Williama Christieho, jedno ze zpracování tématu Médea od Marca-Antoina Charpentiera. A poslední tip tohoto týdne koresponduje s programem letošní Smetanovy Litomyšle a jednoho pražského provedení – Gurre Lieder Arnolda Schönberga. Velkolepá kantáta pro sóla, sbor a orchestr zazní od 21:44 z vrcholné nahrávky Seiji Ozawy a Bostonského symfonického orchestru, mezi sólisty nechybí Jessye Norman, Tatiana Troyanos či James McCracken. Poslouchejte typické dílo mladého Schönberga a pozdního romantismu.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz