D-dur na návštěvě v Litomyšli

Search
Close this search box.

4.6.2018   Týdeník Rozhlas   str. 9   Nalaďte si  Petr Veber    

Smetanova Litomyšl je nejen národním a mezinárodním operním a hudebním festivalem s krásnými programy, ale v červnu také každoročně skvělou destinací pro kulturně ukotvené výlety. Jde totiž o festival pojící se neopakovatelným způsobem s geniem loci města.

Stanice D-dur je v polovině června v pravidelném víkendovém dopoledním vysílání nazvaném Na návštěvě u… hostem pořadatelů i dlouholetých spolupracovníků festivalu. Hudbu do vysílání v té souvislosti vybírají jak Litomyšláci – ředitel festivalu Jan Pikna s manželkou Evou a umělecký ředitel a dramaturg Vojtěch Stříteský -, tak jeden Pardubák, který se nicméně v Litomyšli narodil a tamní festival podrobně sleduje už desítky let – hudební publicista a pedagog Bohuslav Vítek.

Hudební lásky, vkus a preference si hostitelé hezky rozdělili, nestřetnou se. Znít bude různá hudba, často spojená se vzpomínkami na festivalové ročníky a na setkání s umělci, ale výběru, zejména díky Bohuslavu Vítkovi, lehce dominuje Bedřich Smetana. Aby ne, v Litomyšli se narodil a bez něj, bez zakladatelské osobnosti novodobé české národní hudby, by festival neměl ideu a tradice.

S náplní je to horší, Smetana nenapsal tolik děl jako třeba Dvořák a jeho opery dnes hrají česká divadla méně, než by bylo záhodno. Proto Smetanova Litomyšl není a ani nemůže být jen festivalem Smetanovy tvorby. O to víc je festivalem vokálního umění, čím dál víc i s přesahy do posluchačsky vstřícných oblastí. A čím dál víc i festivalem „open air“ – s koncerty a představeními na zámeckém nádvoří a doprovodnými akcemi v Klášterních zahradách.

Být u někoho na návštěvě znamená také si s ním povídat. I to je smyslem a obsahem dopoledního víkendového vysílání. Manželé Piknovi a Vojtěch Stříteský přiblíží některé okamžiky, které jim jejich město a jejich festival dělají zvláště drahými, vyznají se ze svého vztahu k hudbě a zavzpomínají – Vojtěch Stříteský mimo jiné i na to, jak jako trumpetista v dechovém orchestru lidové školy umění kdysi jako chlapec v sedmdesátých letech vítal umělce, kteří přijeli do Litomyšle hostovat. Bohuslav Vítek pamatuje ještě dřívější doby a dovede poutavě přiblížit nahrávky, které vybral, právě s ohledem na festivalové události. Být na návštěvě v Litomyšli znamená dotknout se pěkně zblízka historie českého interpretačního umění.

Sobota 16. a neděle 17. června, CRo D-dur, 8.00-12.00

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz