Desítky klobouků nadchnou dámy

15.6.2012 Svitavský deník str. 3 Svitavsko (jko)

 

Od sousedů

Nové Hrady – Rokokový zámek v obci na okraji Toulovcových maštalí zpřístupnil po čase další lákadlo pro turisty. Teprve několik dnů je otevřena Galerie anglických klobouků čítající desítky pokrývek hlavy určených pro dámy všeho věku. Je přístupná v nově zřízeném objektu oranžerie.

Klasika i bonbónky

Exponáty se staly dámské společenské klobouky z různých dob. Kdo přijde, prohlédne si klasické slamáčky, klobouky zdobené peřím, plstěné, vlněné i jiné, se závojíčky i tak zvané bonbónky či fascinátory. Aby se návštěvníci, především dámy,jen nezahleděly na vystavené exponáty, je v expozici upraven koutek se zrcadlem, kde je možné si některé klobouky vyzkoušet na vlastní hlavě. Specialitu vytvořila část původní novohradské krejčovské dílny z minulého století.
V oranžerii se nedá přehlédnout ani voliéra s papoušky a bludiště. Expozice je otevřena do konce září denně mezi desátou a sedmnáctou hodinou, v říjnu pak o víkendech. Klobouky rozšiřují nabídku v Nových Hradech, kde byla před několika lety zpřístupněna expozice bicyklů, jejich příslušenství a dokladů o cyklistice, a to v barokním špýcharu nad zámkem.
Hlavní expozicí zůstalo v letošní sezoně Umění nábytku v proměnách století, které zachycuje nábytkové umění od baroka po dobu secese.

Královna víl

Novou kloboukovou expozici jistě nevynechají ani návštěvníci čtyř představení pořadu Královna víl, jenž bude již za několik týdnů součástí letošního mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Uskuteční se v upraveném prostoru za hlavní budovou zámku.
Poprvé se tak diváci festivalu, svého druhu druhé největší hudební akce na území České republiky, podívají s vážnou hudbou do příjemného prostředí novohradského údolí a krásně upraveného areálu rokokového zámku, jemuž se v dřívějších dobách přezdívalo „České Versailles".

Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz