Děti a festival. Nejen jako diváci, ale i účinkující

Search
Close this search box.

23.2.2018    Lidové noviny    str. 8   Smetonova Litomyšl

23.2.2018    Mladá fronta DNES    str. 8   Příloha – Smetanova Litomyšl

Skutečnost, že děti a mládež mají na Smetanově Litomyšli své místo, potvrzují minulé ročníky. I ten letošní patří dětem, a to nejen v roli diváků, ale i účinkujících.

Do hlediště mohou usednout při rodinné opeře Maurice Ravela Dítě a kouzla, která bude uvedena edukačním programem. V němsemladí diváci hravou formou dozvědí, jak chápat operu. „Již v minulosti jsme uváděli opery pro děti, ale tato patří ke světovému repertoáru. Pro děti to ale není jediný pořad. Ty větší by si rozhodně neměly nechat ujít Helebrandovo Evangelium podle houslí L. P. 2018,“ říká umělecký ředitel Smetanovy Litomyšle Vojtěch Stříteský. Jde o velikonoční chrámové oratorium pro sóla, sbory, cimbálovou muziku, dětskou hudeckou muziku, smyčcový a dechový orchestr, varhany a bicí. Účinkují děti, studenti, dospělí i senioři, zpěváci i herci, profesionálové i amatéři, účastní se živá zvířata a publikum se může k baladám připojit. Mezi zhruba dvě stě dvaceti účinkujícími najdeme i Jiřího Pavlicu a Hradišťan.

Dalším pořadem, který je určený pro mladé hosty, ale zároveň je obrovskou šancí pro dětské účinkující, je projekt Zpěváčci kraje mého. Unikátní koncert více než dvou set zpěváčkůz nejlepších dětských sborů Pardubického kraje a hostů z Prahy a Brna bude plný písní a některé si budou návštěvníci moci pobroukávat společně s dětmi. Uskuteční se 26. června. „Při tvorbě tohoto projektu jsem myslel na to, že se v rodinách už bohužel méně zpívá. Děti se k hudbě dostanou jen ve škole nebo ve sboru. Program koncertu je sestaven tak, aby si děti zazpívaly písně a cappella staré i čtyři sta let, ale také Smetanu, Dvořáka nebo lidovky,“ upřesňuje Vojtěch Stříteský. Chybět nebude ani Temlova suita Ta naše písnička česká, která zpívána sbory bude určitě nezapomenutelným zážitkem. Je třeba připomenout, že tradice sborového zpěvu je na Smetanově Litomyšli velmi dlouhá. Zpěváčci kraje mého jsou ale v letošním ročníku festivalu snad nejnáročnějším projektem.

Pořad Tutti Vivaldi, který se uskuteční 16. června k 340. výročí narození Antonia Vivaldiho, opět dává šanci mladým účinkujícím. Během koncertů pro jedny, dvoje, troje a čtvery housle se totiž představí sólistky ze třídy prof. Ivana Ženatého z Cleveland Institute of Music. Mladé umělce představí také Adam Plachetka 1. července ve svém písňovém recitálu. Jde o talentované pěvce, kteří před sebou mají slibné kariéry. „Šedesátka je jen číslovka. My jdeme dopředu a s tím souvisí i výběr a vysoký počet mladých interpretů,“ uzavírá umělecký ředitel.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz