Děti ze ZUŠek rozehrají kostely i parky

Search
Close this search box.

TISK, Datum: 21.05.2019, Zdroj: Katolický týdení , Strana: 9, Autor: Alena Scheinostová , Rubrika: Kultura , Země: Česko

Vystoupením devíti set dětí, které na základních uměleckých školách rozvíjejí své hudební, výtvarné či taneční a dramatické nadání, vyvrcholí 1. června dvoudenní festival ZUŠ Open, a to v pražské Valdštejnské zahradě. Žáci se svými učiteli tak zároveň oslaví Mezinárodní den dětí.

Pořadatelé dali letos dohromady velice originální program, plný neotřelých nápadů,“ zve světoznámá pěvkyně Magdalena Kožená, patronka celorepublikového festivalu, který se letos koná již potřetí. „420 zapojených ZUŠek napříč uměleckými obory představí publiku mnoho talentů prostřednictvím koncertů, výstav a dramatických a tanečních vystoupení a nabídnou neopakovatelné zážitky.“ Malí umělci oživí svými výkony náměstí, parky, zámky a kostely, ale i nádraží či nákupní centra a potěší obyvatele domovů důchodců a vrstevníky ve školách i školkách. Co do počtu účinkujících je ZUŠ Open největší kulturní událostí v České republice.

Od duchovní hudby k bubenické show

V prvních dvou letech chtěli organizátoři především upozornit na nedoceněnou, avšak vysoce profesionální práci základních uměleckých škol, kde děti získávají uměleckou formaci a dobrou přípravu pro další vzdělávání, ale také se zde učí pracovitosti, řádu a citlivosti. Letošní ročník s 420 zapojenými školami (celkem je jich v Česku 496 a studuje na nich 251 tisíc žáků) se více zaměřuje na vzájemnou spolupráci, a to nejen mezi dětmi navzájem, ale též s předními kulturními projekty a organizátory v jednotlivých krajích – včetně těch církevních.

Už 12. května si tak mohli posluchači užít „ochutnávku“ při venkovním slavnostním zahájení Pražského jara na Kampě, kde se představilo i šest dětských souborů z celé republiky. V rámci Pražského jara proběhne 31. května od 18 hodin v Anežském klášteře i vystoupení dětí, které loni získaly stipendium v programu MENart. Také ten (stejně jako samotný festival ZUŠ Open) iniciovala Magdalena Kožená. Je určen mimořádně talentovaným dětem, které díky němu dostávají možnost i se svým učitelem rok spolupracovat s některým z předních českých umělců.

„V Praze se 31. května v 15 hodin představí také děti z pražských ZUŠek a mladí flétnisté z jiných míst České republiky, a to v krásném prostředí Břevnovského kláštera,“ podtrhla pro KT za pořadatele Irena Pohl Houkalová. V chrámu sv. Markéty zazní duchovní hudba od 17. do 20. století, komponovaná pro trubku, flétny, varhany, harfu, smyčce i sólový a sborový zpěv. Koncert probíhá ve spolupráci s pražskými benediktiny. Vstřícnost P. Josefa Suchára zase festivalu otevřela dveře neratovského kostela. Po celý sobotní den 1. června se zde budou střídat žáci uměleckých škol z Královéhradeckého i Pardubického kraje. Sdružení Neratov na podporu lidí s postižením se zapojí prostřednictvím dílniček a řemeslného jarmarku. „Večer uzavře slavnostní mše svatá a koncert dvou symfonických orchestrů a dvou pěveckých sborů,“ dodává Irena Pohl Houkalová.

Kostely se dětem k vystoupením a výstavám otevřou například také v Telči, Potštátu, Letohradě, Velkých Opatovicích či Lounech. V mnoha městech ožijí i další přitažlivá místa – třeba ulicemi Šumperka projde průvod dechového orchestru, v plzeňských Křižíkových sadech se bude malovat a tvořit, na zámku v Holešově mohou návštěvníci čekat bubenickou show. Patronka Magdalena Kožená osobně navštíví hned tři místa: Karlovy Vary, Plzeň a České Budějovice. Krátce také společně s dětmi vystoupí.

Většina festivalových akcí připadá na 31. května a 1. června. Ještě 22. června se však hosté budou moci za ZUŠ Open ohlédnout na trojici akcí festivalu Smetanova Litomyšl. V zámecké jízdárně vystoupí malí stipendisté programu MENart, večer se pak představí jejich lektoři – pěvkyně Kateřina Kněžíková, klavírista Ivo Kahánek, jazzmanka Beata Hlavenková, zpěvačka Lenka Nová a violoncellistka Terezie Kovalová.

„Češi mají být na co hrdí, protože tuzemské základní umělecké školy patří již půl století k evropské špičce,“ zdůraznila novinářům Jindřiška Kudrlová, prezidentka spolupořádající Asociace ZUŠ. „Zatímco v ostatních evropských zemích hrají děti výborně na nástroje jen na vrcholové úrovni, v Česku jsou vynikající i průměrní žáci.“

ZUŠ Open – III. ročník celostátního happeningu základních uměleckých škol ve veřejném prostoru. 31. 5. – 1. 6. 2019, program na www.zusopen.cz, vstup zdarma

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz