Dido i Carmen

Search
Close this search box.

29.8.2015    Lidové noviny    str. 36 Patricie Částková    

Od sezony 2015/16 se soubor Janáčkovy opery rozroste o vynikající mezzosopranistku Václavu Krejčí Houskovou. Na jevišti brněnské opery však není úplným nováčkem.

* Kdy jsi v Národním divadle Brno vystoupila poprvé?

 

            Bylo to v roce 2009, bylo mi 25 let a byla jsem ve čtvrtém ročníku na Akademii múzických umění v Praze. Zpívala jsem roli Matky v jednoaktové dadaistické opeře Slzy nože skladatele Bohuslava Martinů. V srdci mám stále vzpomínky na příjemné setkání s panem režisérem Jiřím Srncem a skvělou spolupráci s dirigentem Jakubem Kleckerem. Václava Krejčí Housková pochází z Českých Budějovic. Absolvovala českobudějovickou konzervatoř a Akademii múzických umění v Praze. Již v době studií navázala spolupráci s Komorní operou Praha a v rámci zahraničních turné zpívala Mozartova Cherubína a Marcelinu (Figarova svatba) nebo Třetí dámu a Třetího génia (Kouzelná flétna). V roce 2008 se představila na prestižním operním festivalu v irskémWexfordu jako Marianna (Rossini: Il Signor Bruschino) a Učitelka novicek (Puccini: Suor Angelica). Od roku 2010 působila v Moravském divadle Olomouc, na jehož scéně ztvárnila řadu rolí, například Dorabellu (Cosi fan tutte) Olgu (Evžen Oněgin), Káču (Čert a Káča), Fennenu (Nabucco), Quickly (Falstaff) nebo Bizetovu Carmen. V roce 2014 byla za svůj výkon v roli Smetona v opeře Gaetana Donizettiho Anna Bolena, jíž nastudovala v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, zařazena do širší nominace na Cenu Thálie. V sezoně 2014/15 debutovala v pražském Národním divadle v titulní roli Bizetovy Carmen. Věnuje se také koncertní tvorbě a pod taktovkou dirigenta Tomáše Braunera za doprovodu Symfonického orchestru českého rozhlasu vystoupila v koncertním provedení opery Bohuslava Martinů Veselohra na mostě, kde zpívala roli Evy. Koncert zaznamenal Český rozhlas a v přímém přenosu byl vysílán do evropské vysílací unie EBU. Dále spolupracovala s Českou filharmonií, Plzeňskou filharmonií, Komorní filharmonií Pardubice, Moravskou filharmonií Olomouc a s Filharmonií Bohuslava Martinů. Václava Krejčí Housková spolupracovala s mnohými renomovanými dirigenty, mezi jinými například s Liborem Peškem, Tomášem Netopilem, Leošem Svárovským, Oliverem Dohnányim. Pravidelně vystupuje v rámci festivalu Smetanova Litomyšl. Ani spolupráci s brněnskou operou nikdy úplně nepřerušila, v dalších sezonách tu nastudovala např. Tisbe v Rossiniho Popelce a jako Třetí žínka se představila s brněnským souborem při turné s Dvořákovou Rusalkou v Královské opeře v Muscatu v arabském Ománu.

 

* Co tě v Brně čeká v příští sezoně a na co se nejvíc těšíš?

 

            Mou první inscenací bude Dvořákova Rusalka, kde vstoupím do role Ježibaby. Dále mě čekají vstupy do Prodané nevěsty (Háta) a do Traviaty (Flora). Těším se na novou inscenaci Bizetovy Carmen v režii Tomáše Pilaře a stejně tak, nebo ještě i víc, na Purcellovu Dido a na to, jak tento silný příběh tragické lásky zachytí režisér Jiří Heřman. Nejen role v operních inscenacích čekají na Václavu Krejčí Houskovou v Janáčkově opeře. Poprvé v této sezoně vystoupí 2. září v rámci zahajovacího koncertu sezony 2015/2016 na piazzetě před Janáčkovým divadlem. A těšit se na ni můžete i v dalších koncertech, které operní soubor připravuje. 12. prosince 2015 bude hostem galakoncertu tenoristy Pavla Černocha a určitě se s ní setkáte i 26. února 2016 na preview koncertu k sezoně 2016/2017.

 

Foto autor| foto: Jana Hallová

 

Foto popis| Tisbe, Gioacchino Rossini: Popelka, NdB 2010

Foto popis| Matka, Bohuslav Martinů: Slzy nože, NdB 2009

Foto autor| foto: Jana Hallová

Foto autor| foto: Ilona Sochorová

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz