Dirigent Jiří Kout do Litomyšle nepřijede

Search
Close this search box.

10.5.2012 Svitavský deník str. 3 Svitavsko (re, čtk)
Smetanova Litomyšl

Litomyšl – Mezinárodně uznávaný dirigent Jiří Kout zrušil kvůli nemoci do konce této sezony své pracovní závazky. Jiří Kout nevystoupí na festivalech Pražské jaro, Smetanova Litomyšl a ani na koncertu k ukončení sezony Pražských symfoniků, jejichž je šéfdirigentem. Na závěrečném koncertu Pražského jara nahradí Jiřího Kouta podle tiskové mluvčí festivalu Aleny Svobodové dirigent Zdeněk Mácal.
„Mé problémy se týkají vnitřního ucha, na které mnoho muzikantů trpí. A s tím se prostě nedá dirigovat. Je mi to hrozně líto," sdělil Jiří Kout v telefonickém rozhovoru ze Švýcarska. Dirigent Kout se podle Aleny Svobodové rozhodl požádat po dohodě s vedením festivalu Zdeňka Mácala, aby převzal řízení závěrečného koncertu. Ten se uskuteční 3. června v Obecním domě v Praze. Program se nezmění. Pražské jaro začne již tuto sobotu 12. května.
Dirigent Jiří Kout také neuvede 4. července na Smetanově Litomyšli světovou premiéru písňového cyklu, který na objednávku barytonisty Thomase Hampsona zkomponovala Sylvie Bodorová. Podle webových stránek festivalu jej nahradí dirigent Christopher Zimmerman. V příští sezoně by se ale Jiří Kout rád za dirigentský pult vrátil. Kupříkladu u Pražských symfoniků by měl řídit čtyři abonentní koncerty a zúčastnit se také zájezdu do Japonska.

Špička mezi dirigenty

Letos pětasedmdesátiletý Jiří Kout patří mezi nejuznávanější české dirigenty současnosti a významné exilové umělce. Za svou kariéru pracoval s nejlepšími světovými orchestry a na předních operních scénách, je nositelem řady významných ocenění. Od roku 2006 působí na šéfdirigentském postu Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. Ačkoli žije ve Švýcarsku u města St. Gallena již několik týdnů nebyl se symfoniky v osobním kontaktu, aktivně sleduje současnou neklidnou situaci v orchestru. V pondělí poslal dopis řediteli FOK Ilju Šmídovi, v němž jej vyzval k rezignaci. Jiří Kout totiž nesouhlasí se Šmídovými názory ohledně řešení ekonomické situace v tělese. Šmídovo odstoupení bude pravděpodobně požadovat i umělecká rada. Orchestr tento týden odjel na turné do Švýcarska.
Vedení FOK před několika týdny oznámilo, že mezi českými a zahraničními umělci hledá hlavního hostujícího dirigenta, který by se ve spolupráci s Jiřím Koutem mohl orchestru věnovat. Umělecká rada zároveň od nové sezony jmenovala Kouta doživotním šéfdirigentem FOK.

Foto popis|
Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz