Dnes začíná jubilejní 50. ročník Smetanovy Litomyšle, ozdobí jej světová premiéra Mojžíše

Search
Close this search box.

Dnes začíná jubilejní 50. ročník Smetanovy Litomyšle, ozdobí jej světová premiéra Mojžíše
18.6.2008 Hradecký deník str. 14 Kultura regionu
IVANA FRIČOVÁ
Na celých sedmnáct dní se opět po roce v jednom z nejkrásnějších východočeských měst magicky spojí historie, architektura a hudba. Program festivalu zahájí Smetanova Libuše s Evou Urbanovou v titulní roli.

Litomyšl/ Festival operní hudby Smetanova Litomyšl je druhým největším svátkem svého druhu v České republice – hned po Pražském jaru. Každoročně přijmou pozvání pořadatelů hvězdy českého operního nebe a přední koncertní tělesa. Letošní ročník je jubilejní. Není divu, že jeho program nabídne návštěvníkům hned několik výjimečných příležitostí.

Tři hvězdy

Vjednom čase na jednom místě – tak se málokdy potkají tři nejzářivější české operní divy: Eva Urbanová (na snímku), Dagmar Pecková a Gabriela Beňačková. V Litomyšli se letos skutečně sejdou.
Evě Urbanové bude patřit právo prvního večera. Koneckonců její kariéra začala před jedenadvaceti lety právě v Litomyšli a dnes je považována za ikonu festivalu. Eva Urbanová se dnes večer na zámeckém nádvoří představí jako kněžna Libuše ve stejnojmenné Smetanově opeře.
Rebelka Dagmar Pecková bude zpívat zítra, a to na externím koncertě ve svitavské Fabrice.
Gabriela Beňačková bude zpívat jednu z hlavních rolí ve světové premiéře oratoria Mojžíš, které právě pro jubilejní ročník festivalu zkomponovala skladatelka Sylvie Bodorová.

Mojžíš

Oratorium na texty Starého zákona a Bible kralické pro sólisty, recitátory, dětský a smíšený sbor, bicí nástroje a velký orchestr. To je velkolepé dílo Sylvie Bodorové, kterým litomyšlský festival uzavře svoji padesátiletou historii.

Bonbonky

Jubilejní "Smetanka" přinese především několik velmi zajímavých nastudování děl z pokladnice české klasické hudby. Vedle úvodní slavnostní opery Libuše to bude hned v pátek další Smetanova opera, tentokrát Prodaná nevěsta v koprodukci Smetanovy Litomyšle a Národního divadla v režii Magdaleny Švecové. Česká filharmonie s dirigentem Liborem Peškem pak uzavře trio Smetanových děl cyklem symfonických básní Mávlast.
Výjimečným představením bude mimo jiné projekt Gershwin – Bernstein, v němž v roli vypravěče vystoupí legendární česká mezzosopranistka Soňa Červená.
Spojením světoznámého Ibsenova dramatu Peer Gynt a hudby Edvarda Griega vzniklo představení, v němž spojili síly herci Jiří Langmajer, Pavel Soukup a Marika Procházková s orchestrem, sborem a sólisty Státní opery Praha. Peer Gynt v tomto působivém nastudování patřil k nejúspěšnějším představením loňského Pražského jara.

Výtvarná Litomyšl

Součástí hudebního festivalu je letos už počtvrté také Smetanova výtvarná Litomyšl. Jejím vrcholem bude výstava všestrannného českého umělce Josefa Váchala. Litomyšlská expozice bude pravděpodobně dosud největší prezentací jeho díla. Výstava nazvaná Mezi Bohem a Ďáblem v zámeckém pivovaru představí především exponáty z Památníku národního písemnictví, galerií a soukromých sbírek.
Hostem festivalu bude také kněz Tomáš Halík, který bude celebrovat tradiční děkovnou bohoslužbu v doprovodu Kühnova smíšeného sboru a sólistů Komorní filharmonie Pardubice.

Region| Východní Čechy
Publikováno| Hradecký deník; Kultura regionu; 14
Publikováno| Krkonošský deník; Kultura regionu; 14
Publikováno| Chrudimský deník; Kultura regionu; 14
Publikováno| Jičínský deník; Kultura regionu; 14
Publikováno| Náchodský deník; Kultura regionu; 14
Publikováno| Svitavský deník; Kultura regionu; 14
Publikováno| Orlický deník; Kultura regionu; 14
Publikováno| Rychnovský deník; Kultura regionu; 14
Publikováno| Pardubický deník; Kultura regionu; 14

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz