Do konce dubna se mohou žáci ZUŠ se svými pedagogy hlásit do stipendijní akademie

Search
Close this search box.

WEB , Datum: 22.04.2020 , Zdroj: casopisharmonie.cz , Celková návštěvnost: 11 235

Klavírista Ivo Kahánek jako mentor mladých pianistů

Akademie mentoringu uměleckého vzdělávání MenART nabízí nadaným žákům základních uměleckých škol a jejich pedagogům možnost inspirativních setkání s výraznými českými umělci. Absolventům druhého ročníku, kteří rok pracovali pod mentorským vedením sopranistky Kateřiny Kněžíkové, koncertního mistra Jana Fišera a klavíristy Iva Kahánka bude věnován 15. května koncert v online programu MHF Pražské jaro pod názvem Salon ZUŠ. Zároveň se blíží uzávěrka přihlášek do třetího ročníku stipendijní akademie MenART pro nadcházející školní rok. Ty je možné podávat do 30. dubna.

Ve školním roce 2020/2021 přijal pro oblast klasické hudby roli mentora kromě výše zmíněných umělců, kteří ve své úloze dále pokračují, nově také flétnista Jan Ostrý. Muzikálový zpěv povede zpěvačka Radka Fišarová, saxofon a skladbu bude mít na starosti Marcel Bárta. Novým oborem je i souborová hra, které se bude věnovat hudebník a dirigent Radek Baborák, a mentorem pro tanec se stane již podruhé choreograf a tanečník Jan Kodet.

„Cílem MenARTu je otevírat debatu o moderních přístupech k uměleckému vzdělávání v prostředí základních uměleckých škol formou Best practice. ZUŠky jsou výjimečným prostředím pro zachycení talentů a zároveň ovlivňují ve velké míře přístup široké společnosti k umění,“ objasňuje Dana Syrová, zakladatelka programu a dodává: „Důležitou částí je i debata a sdílení s pedagogy, kteří ve své každodenní práci vedou mnohé další. Roční délka programu nám umožňuje pracovat v měřítku s hlubším dopadem, než přináší krátkodobá intenzivní setkání a semináře.”

Stipendijní akademie MenART je otevřená pro žáky ZUŠ z celé ČR, jednotliví mentoři si stanovili vhodné věkové hranice. Celoroční program je pro žáky a pedagogy zdarma. První několikadenní pracovní setkání se uskuteční na konci srpna 2020 v Kroměříži a dále budou následovat tři intenzivní celodenní setkání skupin v dvouměsíčních intervalech. Výsledky společné práce jsou prezentovány ve spolupráci s MHF Pražské jaro a festivalem Smetanova Litomyšl 2020.

Přihlásit se může vždy žák základní umělecké školy společně se svým pedagogem ke konkrétnímu mentorovi. Výběr a zveřejnění stipendistů proběhne do konce května 2020. Přihlášky hodnotí poradní tým Nadačního fondu Magdaleny Kožené, výsledný výběr účastníků stipendijního programu podléhá osobnímu rozhodnutí daného mentora. Více informací a přihlášky jsou k dispozici na www.menart.cz.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz