Do Litomyšle míří Kožená nebo opera o Horákové

Search
Close this search box.

12.6.2009 Mladá fronta DNES str. 8 Kultura (vd)Litomyšl – Koncerty operních hvězd, divadelní a taneční představení i projekty z pomezí žánrů, to všechno nabídne 51. mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl, který dnes začíná slavnostním koncertem na druhém zámeckém nádvoří. Letošní ročník bude nejdelší v šedesátileté festivalové historii: potrvá 26 dní, během nichž nabídne na třicet pořadů.

Putování za Rusalkou Kuměleckým vrcholům by mělo patřit vystoupení Magdaleny Kožené se souborem dobových nástrojů Private Musicke. Naše světoznámá mezzosopranistka zazpívá italskou a španělskou hudbu 17. století. Na závěrečném koncertu vystoupí smozartovským programem německá sopranistka Annette Dasch, ve světě považovaná za jednu z nejtalentovanějších pěvkyň mladé generace.
Svůj nový projekt, kantátu-oratorium Orbis pictus přiveze do Litomyšle hudebnice a skladatelka Zuzana Lapčíková. Zaznít by rovněž měla symfonie Kaddish Leonarda Bernsteina, jejíž loňské uvedení znemožnila bouřka.
Se šesti programy přijede do Litomyšle pražské Národní divadlo. Kromě koncertu pod taktovkou Tomáše Netopila uvede ve Smetanově domě dvakrát inscenaci opery Aleše Březiny Zítra se bude… se Soňou Červenou v roli Milady Horákové.
První scéna představí také novou inscenaci Dvořákovy Rusalky, přičemž využije autentických scenerií, které Litomyšl nabízí. Všechna tři představení se uskuteční na dvou různých místech, mezi nimiž se diváci budou přesouvat. "První a třetí dějství se odehraje v přírodním amfiteátru, druhé pak na zámeckém nádvoří," vysvětluje umělecký šéf festivalu Vojtěch Stříteský.
Některé pořady jsou již zcela vyprodané. Tento týden byl zahájen doprodej zbylých vstupenek za snížené ceny.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz