Do Litomyšle nejen za Smetanou

Search
Close this search box.

29.3.2016    Týdeník Rozhlas    str. 18   Kultura Milan Pokorný    

Vrcholem letošního 58. ročníku Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl bude provedení monumentální 8. symfonie Es dur Gustava Mahlera, zvané Symfonie tisíců.

Tento projekt pro tři stovky účinkujících včetně dvou smíšených sborů, dětského sboru, velkého symfonického orchestru a osmi sólistů zrál v představách dramaturga festivalu Vojtěcha Stříteského řadu let, než se jej podařilo uvést v život. A je potěšitelné, že zásadní podíl na tom bude mít Český rozhlas, respektive jeho symfonický orchestr vedený šéfdirigentem Ondrejem Lenárdem. Pokud vše dobře dopadne, budou u této mimořádné příležitosti i mikrofony stanice Vltava.

            Žánrové rozpětí festivalu, ale také mimořádnou variabilnost SOČRu lze dokumentovat na faktu, že hned následující večer, 20. června, budou pražští rozhlasoví symfonikové (tentokrát řízení Martinem Kumžákem) doprovázet Anetu Langerovou v koncertním provedení její nové desky Na Radosti. Ovšem dramaturgickým ohniskem festivalu zůstávají operní představení. Letos jich naše přední scény přivezou na nádvoří litomyšlského zámku rekordní počet -osm. Vedle světového standardu (Carmen, Norma, La Traviata, Romeo a Julie) zazní poprvé v historii festivalu i Dvořákova opera Čert a Káča. Pozornost k sobě jistě připoutají dvě opery Smetanovy: Hubička v podání brněnské Janáčkovy opery a také Braniboři v Čechách, pouhých devět dní po premiéře v Národním divadle moravskoslezském. Novodobou premiéru si po 280 letech odbude v kouzelném prostředí „českých Versailles“, zámku Nové Hrady, gratulační opera Františka Antonína Míči Operosa terni Colossi Moles.

            Díla skladatele, jehož jméno má festival v názvu, celou přehlídku 9. června symbolicky otevřou (Scherzo z Triumfální symfonie na zahajovacím koncertě s PKF – Prague Philharmonia a Petrem Altrichterem) a 3. července také uzavřou. Jako vzpomínka na „nultý ročník“ festivalu v roce 1946, kdy Rafael Kubelík provedl v Litomyšli s Českou filharmonií Mou vlast, zde zazní toto dílo v podání našeho prvního orchestru pod taktovkou Jakuba Hrůši.

            Podrobnosti o všech pětatřiceti akcích letošní přehlídky včetně Bernsteinovy Mše s Vojtěchem Dykem, unikátního nástrojového obsazení Orffovy kantáty Carmina Burana či koncertu pro sto smyčců najdete na adrese smetanovalitomysl. cz. Třicet tisíc vstupenek je již v prodeji, některé atraktivní víkendové balíčky jsou dokonce vyprodané.

 

Foto popis| Dramaturgii Smetanovy Litomyšle letos obohatí i Bernsteinova Mše s Vojtěchem Dykem

Foto autor| Foto Tino Kratochvíl

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz