Do prodeje jde 16 tisíc lístků

Search
Close this search box.

2.3.2007 Mladá fronta DNES str. 5 Kultura – kraj Hradecký JAROSLAV POKORNÝ2.3.2007 Mladá fronta DNES str. 5 Kultura – kraj Hradecký JAROSLAV POKORNÝ

Od 7. března začíná předprodej vstupenek na operní festival Smetanova Litomyšl 2007

Litomyšl – Ve středu začne předprodej vstupenek na jednu z největších hudebních akcí nejenom v Pardubickém kraji, ale i v celé republice: na 49. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Letošní ročník nese podtitul Ve světě dětí a právě děti budou hlavním tématem, které dramaturgicky spojí více než dvacet vystoupení. "Kromě jedenácti koncertů, které budou na hlavní festivalové scéně na druhém zámeckém nádvoří v Litomyšli, uspořádáme letos také dva v Lanškrouně a v Chrudimi, tři pořady se uskuteční ve Smetanově domě a nově jsme také zařadili jeden koncert do rekonstruovaného respiria před litomyšlskou pedagogickou školou. V programu jsou tituly určené pro mladé posluchače, pořady s dětskou tematikou a díla mládeži obecně blízká a pro ni přijatelná," řekl ředitel hudebního festivalu Jan Pikna.

Kytice Bohuslava Martinů

Speciálně pro Smetanovu Litomyšl připravuje choreografka Ladislava Košíková originální taneční pojetí Kytice Bohuslava Martinů. Nejmenší posluchače pak potěší operní aktovky Zvířátka a loupežníci Otmara Máchy a Císařovy nové šaty Jiřího Temla či operní představení Benjamina Brittena Kominíček. Oblíbený Koncert na přání, nesoucí stejně jako celá letošní dramaturgie podtitul Ve světě dětí, tentokrát uvede melodie známé z pohádek, večerníčků, dětských filmů a seriálů.
"Domníváme se, že Bedřicha Smetany je na českých scénách málo a v době, kdy jsme se otevřeli světové scéně, náš rodák se vytrácí. Proto jsme v koprodukci s pražským Národním divadlem připravili novou inscenaci Smetanovy Hubičky, kterou zrežíruje Marián Chudovský," dodává Pikna.

Pucciniho Manon Lescaut

Dominantou dramaturgie jsou samozřejmě díla operní. Poprvé na Smetanově Litomyšli zazní slavná Pucciniho Manon Lescaut, kterou s operou NDM Ostrava nastudoval Michael Tarant, a diváci se mohou těšit také na českou premiéru soudobé duchovní opery Víťazoslava Kubičky Kristův dotyk.
Z operních árií jsou sestaveny dva mimořádné pěvecké galakoncerty, jež celý 49. ročník festivalu orámují. "V zahajovacím koncertu sopranistka Eva Urbanová oslaví spolu se svými hosty dvacet let umělecké kariéry a celý festival pak vyvrcholí pořadem z cyklu Hvězdy operního nebe, na němž představí své umění jeden z nejlepších tenoristů současnosti Torsten Kerl," doplňuje ředitel hudebního festivalu.

Orffova Carmina burana

Mimořádné zážitky slibují rozsáhlá díla vokálně-instrumentální – především Dvořákovo oratorium Svatá Ludmila či oblíbená Orffova kantáta Carmina burana, již bude dirigovat Jiří Kout.
V programu nebude chybět ani hudba symfonická, instrumentální, komorní a sborová, žánrově přesahovými pak budou dva pořady Putovali hudci, jednou se Zuzanou Lapčíkovou a podruhé s pozoruhodným souborem etnické hudby Czaldy-Waldy Quartetem.
Přes 16 tisíc vstupenek bude od 7. března k dispozici nejen v předprodejní kanceláři Smetanovy Litomyšle, ale také v mnoha informačních centrech a samozřejmě na on-line internetovém rezervačním systému www.smetanovalitomysl. cz.

Foto popis| SLAVNÍ HOSTÉ. Ke Smetanově Litomyšli patří zahraniční hosté, před dvěma lety festival hostil mezzosopranistku Annelu Peebo.
Foto autor| FOTO: MAFA

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – východní Čechy (hradec králové)

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz