Dvě vdovy se projdou salonem i výstavní síní

Search
Close this search box.

28.5.2013 Mladá fronta DNES str. 11 Kultura Věra Drápelová

 

Režisér Jiří Nekvasil a scénograf Daniel Dvořák uvedou v Národním divadle novou inscenaci komické opery Bedřicha Smetany

PRAHA Na jeviště pražského Národního divadla se vrátí česká klasika. Ve čtvrtek má premiéru nová inscenace komické opery Dvě vdovy od Bedřicha Smetany. Bude již patnáctá v dějinách první scény. Zatím poslední produkce se hrála v letech 1996 až 1998.
Od ostatních Smetanových oper se Dvě vdovy odlišují předlohou. Libretista Emanuel František Züngel se totiž inspiroval stejnojmennou francouzskou veselohrou Féliciena Mallefilla. Příběh dvou sestřenic-vdov, z nichž jedna si užívá nezávislosti, zatímco druhá stále jen truchlí, nicméně přesadil do českého venkovského prostředí.

Mladí a sebevědomí

Inscenaci vytvořil režisér Jiří Nekvasil, který podle svých slov umístil děj do českého salonu sedmdesátých let 19. století. „Hrdiny jsou současníci autora, mladá sebevědomá buržoazie, lidé kultivovaní, elegantní, vzdělaní, emancipovaní, moderně uvažující, otevření, morální, se smyslem pro humor a hlavně hledající, toužící po pravdivém naplnění svých citů," vysvětluje Nekvasil.
Scéna Daniela Dvořáka vychází z obrazu salonu, který průběžně mění hrací prostor na taneční parket nebo výstavní síň, v níž konverzační situace přecházejí v obrazy.
„Ty zrcadlí stav ducha, sen o ideální minulosti, kráse, jsou to i obrazy touhy a snu po přítomnosti naplněné city. Komické není vyrábění humorných špílců, ale cesta za prosluněnou duší, radost ze hry, která nás dovede k lásce a štěstí," upřesňuje Nekvasil.
Dvě vdovy procházely od svého vzniku různými úpravami, hrály se dokonce i s mluvenými dialogy. Národní divadlo uvede klasickou verzi s prokomponovanými recitativy. Za hudební nastudování odpovídá mladý dirigent Robert Jindra, podle kterého je partitura této opery neobyčejně pestrá. „Má v sobě zvláštní barevnost a určitou polystylovost. Nelze opominout také brilantní ansámbly, lehkost až nadsázku Smetanovy hudební řeči a také niterné a harmonicky pestré scény ve druhém dějství, kde se dokonce objevuje pro Smetanu netypický melodram," poznamenává Jindra.

Pojedou do Litomyšle

Od prvního uvedení Dvou vdov roku 1874 se v hlavních rolích vystřídala plejáda osobností Národního divadla, například Maria Tauberová, Drahomíra Tikalová, Beno Blachut, Ivo Žídek, Eduard Haken nebo Karel Berman.
V současné inscenaci budou roli Karolíny alternovat Jana Sibera a Marie Fajtová, jako Anežka se představí Maria Kobielska a Dana Burešová. Do úlohy Anežčina ctitele Ladislava Podhajského jsou obsazeni Aleš Briscein a Richard Samek, hajného Mumlala ztvární Luděk Vele a Zdeněk Plech.
Premiéra bude součástí hudebního festivalu Pražské jaro. Koncem června Dvě vdovy zavítají ještě na přehlídku Smetanova Litomyšl.

Foto popis| Nezávislá versus truchlivá Jana Sibera (vlevo) jako Karolína a Maria Kobielska jako Anežka v nové inscenaci.
Foto autor| Foto: Hana Smejkalová

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz