Dva důvody, proč jet do Litomyšle: Urbanová a slza

Search
Close this search box.

24.6.2011 Mladá fronta DNES str. 5 Kraj Pardubický Martin Ťopek

 

V Litomyšli si mohou lidé tento týden na operním festivalu užít operu Turandot se známou sopranistkou Evou Urbanovou v titulní roli, nebo se jít podívat na nejobdivovanější exponát z výstavy Expo 2011 v čínské Šanghaji – zlatou slzu.

LITOMYŠL Operou o třech dějstvích Giacoma Pucciniho Turandot ozdobí tuto sobotu festival operní hudby Smetanovu Litomyšl česká sopranistka Eva Urbanová v titulní roli.
V devět hodin večer na druhém zámeckém nádvoří začne opera s libretem Giuseppa Adamiho a Renato Simoni podle hry Carla Gozziho, provedená v italském originále s českými titulky.
Eva Urbanová je jedna z nejvýznamnějších českých operních pěvkyň a sopranistek. Vystupuje na světových operních scénách, včetně milánské La Scaly a Metropolitní opery v New Yorku, kde debutovala v roce 1998. Pravidelně nahrává pro české hudební vydavatelství Supraphon, vystupuje také v Národním divadle v Praze

V kostele mají nejobdivovanější dílo z Expa 2011

Do soboty bude v Novém kostele Církve bratrské v Litomyšli vystaven originální exponát Zlaté slzy -LacrimAu od Federica Díaze. Obří zlatou slzu na Expu 2010 viděly miliony lidí a stala se tak nejsledovanějším českým exponátem v čínské Šanghaji.
Podle vlastníků uměleckého díla je tato výstava pravděpodobně poslední v České republice. „Odhalili jsme symbol naděje, porozumění a lidské pospolitosti," řekl autor exponátu v Novém kostele v Litomyšli. Socha je umístěna mezi plastikou dvou kruhů od Karla Malicha a stolem Páně.
Slza je pozlacena čtyřiadvacetikarátovým zlatem, proto ji neustále střeží ochranka v černých brýlích. Na Expu byla vystavena ve skleněné krychli, do níž směl vstoupit jen každý pětistý návštěvník českého pavilonu. Ve speciálním křesle pak byly při pohledu na kapku snímány jeho reakce, po jejichž vyhodnocení automatická pipetovací stanice namíchala z různých esencí osobní vůni.
Autor sochy Díaz si přitom neodpustil také malé rýpnutí do české vlády. Původní záměr totiž byl vyrobit slzu pouze ze zlata o váze jedné tuny. Když vláda odmítla zlato zapůjčit, umělec oznámil, že je získal od soukromé firmy. „Vláda se bála zlato zapůjčit. Nynější váha zlata se tak rovná odvaze tohoto státu," řekl tehdy Díaz.
Z Litomyšle zlatá slza zamíří do galerie v Brooklynu v New Yorku a pak do dalších galerií po celém světě. Cena vstupného je 50 korun, děti do patnácti let zaplatí 20 korun, děti do šesti let jdou zdarma.

Foto popis| Slavné skvosty Do Litomyšle láká Eva Urbanová i zlatá slza.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz