Ensemble Berlin Prag u piaristů

Search
Close this search box.

15.8.2016    Týdeník Rozhlas    str. 11   Nalaďte siWanda Dobrovská   

Vystoupení Ensemblu Berlin Prag, které ze záznamu odvysílá poslední srpnovou neděli Vltava, bylo jedním z bezmála čtyřiceti hudebně-kulturních zážitků, které pořadatelé letošního festivalu Smetanova Litomyšl nabídli posluchačům během necelého měsíce jeho konání (mezi 9. červnem a 3. červencem).

Samotný soubor je mladý, funguje od roku 2011, má nicméně vysoké ambice – nic menšího nežli „posunout interpretační standard s důrazem na historicky poučenou interpretaci a stylovou čistotu“ – a tvoří jej špičkoví hudebníci, kteří už dokážou být, v Česku i v Německu, koncertními magnety pro publikum takzvané vážné hudby.

            Duší souboru je Vilém Veverka, který s fagotistou Morem Bironem na podobné uskupení pomýšlel už v době, kdy byli oba ještě stipendisté Orchestrální akademie Berlínských filharmoniků. Pod vedením Veverkova pedagoga Dominika Wollenwebera (dalšího člena souboru) tenkrát nastudovali několik skladeb Jana Dismase Zelenky a Francoise Couperina. „V éře povrchnosti založené na pasivním sdílení pseudoprožitků je dalším úkolem interpreta opakovaně obhajovat smysluplnost umění. Záměrem členů Ensemble Berlin Prag je důsledně naplňovat tuto smělou myšlenku,“ vyznal se později Veverka.

            Soubor tvoří dále cembalistka Barbara Maria Willi a kontrabasista Ulrich Wolff a pro svůj festivalový koncert 30. června zvolil hudbu barokních mistrů Jana Dismase Zelenky, Antonia Vivaldiho, Johanna Sebastiana Bacha a Francoise Couperina. Skladby zněly v akusticky nosném prostoru v Piaristického chrámu Nalezení svatého Kříže, který se po více než čtyřiceti letech letos právě na Smetanově Litomyšli znovu otevřel veřejnosti.

 

***

 

Neděle 28. srpna, ČRo Vltava, 15.00

 

Foto popis| Duší souboru Ensemble Berlin Prag je český hobojista Vilém Veverka

O autorovi| Wanda Dobrovská, publicistka

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz