Česká filharmonie otevřela Smetanovu Litomyšl

Search
Close this search box.

17.6.2013 Orlický deník str. 10 Orlicko – u nás doma (jik, čtk)

 

Od sousedů

Litomyšl – Koncertem České filharmonie s dirigentem Jiřím Bělohlávkem ve čtvrtek začal 55. ročník operního festivalu Smetanova Litomyšl. Na zámeckém nádvoří zazněl cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast. Včera navečer byla zahájena Smetanova výtvarná Litomyšl s pilotní výstavou malíře Václava Boštíka.
Na úvod festivalu filharmonie zahrála českou hymnu. Cyklus Má vlast uvedla vcelku, bez přestávek. Zahájení festivalu navštívil bývalý prezident Václav Klaus.
Program letošního ročníku zahrnuje 23 představení a pět barokních večerů v Nových Hradech. Podle dramaturga festivalu Vojtěcha Stříteského bude k tradičním vrcholům Smetanovy Litomyšle patřit uvedení operních titulů. Zazní mimo jiné Sicilské nešpory a Otello Giuseppe Verdiho, Don Giovanni Wolfganga Amadea Mozarta, představení Dětské opery Praha (Vy)Prodaná nevěsta nebo operní pohádka pro nejmenší děti Papageno hraje na kouzelnou flétnu.
Prostředí a akustika zámeckého nádvoří dají podle Stříteského vyniknout zvláště monumentálním dílům. „Výjimečné bude provedení světoznámého díla Carla Orffa Carmina Burana či závěrečný koncert, kde dva spojené symfonické orchestry a smíšený sbor provedou Bernsteinovy Symfonické tance z West Side Story,Rózsovusuitu z hudby k historickému velkofilmu Ben Hur a impozantní skladbu Exodus polského skladatele zejména filmové hudby Wojciecha Kilara," uvedl Vojtěch Stříteský.
Bohatě je v programu letošního ročníku zastoupená také komorní hudba, vystoupí například špičkový sbor Khorikos z New Yorku. Žánrovým zpestřením bude první společné vystoupení dvou legendárních souborů Musica Bohemica a Spirituál kvintet. Pořadatelé také vyzdvihují dva koncerty na přání s Vojtěchem Dykem a B­Side Bandem s jazzovými evergreeny, cover verzemi světových rockových hitů v swingových aranžmá i novinkami ze světa klasické hudby.
Festival v Litomyšli trvá do 30. června, po skončení litomyšlské části pokračuje letní hudební sezona do 4. července v nedalekých Nových Hradech. V barokním přírodním divadle v areálu rokokového zámku se uskuteční pět představení opery Henryho Purcella Královna víl na motivy Shakespearova Snu noci svatojánské. Kvůli úsporám bude přehlídka kratší, loni trvala dvacet pět dní,letos to bude jen osmnáct dní.

Foto popis| SMETANOVA LITOMYŠL je zahájena. Začala s Českou filharmonií s dirigentem Jiřím Bělohlávkem.
Foto autor| Foto: František Renza (Smetanova Litomyšl)
Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz